Holandska vlada nije pripremila plan za slučaj krize u snabdevanju naftom i dizelom, ključnim energentom za privredu.
Izvor: Poslovni dnevnik
Ilustracija: Aliaksandr Kushner / Shutterstock.com
Na to je upozorio revizor u izveštaju o strateškim rezervama, prenosi Poslovni dnevnik.
Vlada očekuje probleme na tržištu dizela nakon 5. decembra, kada stupa na snagu embargo EU na uvoz ruske nafte brodovima, napominju revizori u izveštaju.
“Zbog sankcija koje će biti uvedene Rusiji moguća je nestašica dizela”, navodi se u rezimeu izveštaja, uz napomenu da “trenutno ne postoji nacionalni krizni plan za naftu, poput onih za gas i struju”.
Dizel je gorivo za ključne elemente privrede, poput kamiona koji dostavljaju namirnice, a nije jasno koji korisnici bi trebalo da imaju prioritet u slučaju fizičke nestašice, objašnjavaju revizori.
Cilj izveštaja je da ukaže na situaciju, a ne da kritikuje politiku vlade, ističe portparolka revizora.
U odgovoru na izveštaj, ministar energetike Rob Jeten rekao je da je njegovo ministarstvo počelo sa sastavljanjem plana za naftnu krizu, ističući da pojedini akteri i organizacije u sektoru već znaju “proceduru”.
Ruska nafta činila je oko 35 odsto holandskog uvoza energije prošle godine, a velike rafinerije u Roterdamu su opremljene za preradu teške ruske nafte u dizel.
Rezerve nafte u agenciji za zalihe derivata COVA pokrivaju otprilike 90 dana potrošnje, u skladu sa međunarodnim obavezama Holandije.
Vlada je ove godine dva puta posezala u rezerve, ali to nije dugoročno rešenje.
“Veliko pitanje, prema COVA-i i Ministarstvu ekonomije, jeste da li će holandske rafinerije moći da nabave dovoljno teške sirove nafte da zadovolje potražnju za dizelom u kontinentalnoj Evropi nakon 5. decembra, upozoravaju revizori.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.