Mnoge bolnice će bankrotirati? “Stanje je sve gore”

Sve više nemačkih bolnica posrće pod finansijskim pritiskom i sada se već nazire talas nelikvidnosti od kog se strahovalo.

Izvor: DPA

Ilustracija: Shutterstock/hxdbzxy

Ilustracija: Shutterstock/hxdbzxy

Na to upozorava nacionalno udruženje bolnica DKG, prenosi dpa.

Naime, od novembra je 26 uprava, koje vode ukupno 34 bolnice, prijavilo insolvenstnost. Toga bi bilo više da lokalne zajednice u nekoliko slučajeva nisu uskočile sa novcem.

“Pitanje je hoće li bolnice preživeti do sledeće reforme. Stanje je sve gore jer raste jaz između troškova i prihoda”, rekao je potpredsednik DKG Tomas Lemke.

Za sada nelikvidnost uglavnom nije značila i zatvaranje bolnica, ali mnoge su u dubokoj nevolji.

U letošnjem istraživanju konsultantske kuće Roland Berger, više od polovine među 600 najvećih nemačkih bolnica je navelo da posluje sa gubitkom.

Ministarstvo zdravstva odgovara kako u Evropi samo Austrija izdvaja više novca od Nemačke po stanovniku za bolnice i da Nemačka ima najviše bolnica i klinika, više od 1.700.

“Mnoge bolnice više nisu ekonomski održive, pa stručnjaci predviđaju da će, bez reforme sistema, do 2030. svaka četvrta bankrotirati”, navelo je ministarstvo.

Naravno, bolnice uglavnom neće prosto nestati, ali može da se desi da ih preuzme privatni kapital koji će aktivnost fokusirati samo na visokoprofitabilne intervencije.

Od prethodne reforme nemačkog bolničkog sistema prošlo je 20 godina. Vlada je tada, zbog eksplozije troškova, uvela fiksne tarife prema kategorisanim dijagnozama.

U suštini, za svaku dijagnozu i odgovarajući tretman bolnice dobijaju fiksne uplate, nezavisno od toga koliko zadrže pacijenta na lečenju, sa ciljem skraćivanja boravka prosečnog pacijenta u bolnici i isplativosti.

Time su bolnice dobile podsticaj da prime što više pacijenata. Dok je 1991. pacijent u proseku provodio dve nedelje u bolnici, 2022. to je, prema zvaničnoj statistici, spalo na polovinu.

Istovremeno, broj bolničkih kreveta je spao za više od četvrtine, na 480.000 dok je broj lečenja od 1991. do 2019. porastao sa sa 14,5 na više od 19 miliona.

Pandemijska ograničenja su potom broj prijema oborila na manje od 17 miliona, što je dramatično zaoštrilo finansijsko stanje bolnica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com