Pet novih pravila za kupovinu proizvoda za čišćenje uskoro će biti na snazi.
Reč je o propisima koji se odnose na nabavku ovih proizvoda preko interneta, a zatraženo je da se kupcima objasni do detalja o kakvim je proizvodima reč i kako je najbezbednije da ih koriste.
Da bi se potrošačima omogućilo da bolje razumeju informacije o opasnostima različitih hemikalija (kao što su proizvodi za čišćenje), stiže set novih pravila za kupovinu ovih proizvoda preko interneta. Evropski parlament i Savet EU postigli su prošle nedelje privremeni sporazum o ažuriranju uredbe za klasifikaciju, obeležavanje i pakovanje hemikalija koje se prodaju onlajn.
Dogovorena pravila postavljaju minimalne dimenzije u milimetrima etiketa, piktograma i veličine slova koja se nalaze na ambalaži. Dobavljačima će biti data veća fleksibilnost jer će nova pravila omogućiti širu upotrebu etiketa. Kako se navodi u saopštenju, da bi se držao korak sa digitalizacijom, dogovor uključuje pravila o dobrovoljnom digitalnom označavanju i zahteve, kao što su informacije koje se mogu pretraživati i koje su svima dostupne u manje od dva klika u EU, besplatne su u periodu od najmanje deset godine. Nova pravila zabranjuju upotrebu „zelenih tvrdnji” za supstance ili smeše klasifikovane kao opasne – reklame ne smeju da sadrže izjave kao što su „netoksično”, „neštetno”, „nezagađujuće”, „ekološko” ili bilo koje druge slične izjave koje nisu u skladu sa klasifikacijom proizvoda.
Pregovarači su se složili da će se supstanca koja sadrži više od jednog sastojka proceniti, kako bi se utvrdila njena klasifikacija prema klasama opasnosti, koristeći dostupne informacije o njenim poznatim sastojcima, kao i o samoj supstanci. Sastojci koji su ekstrahovani iz biljaka ili biljnih delova (esencijalna ulja) su izuzeti. Međutim, od komisije se zahteva da u roku od pet godina od stupanja na snagu novih pravila podnese naučni izveštaj u vezi sa njihovom klasifikacijom. Cilj uredbe je da bolje identifikuje i klasifikuje opasne hemikalije i poboljša informisanost o hemijskim opasnostima.
Iako se o štetnosti kućnih hemikalija često govori, obično se donosi zaključak da one sadrže male količine štetnih sastojaka koje ne mogu da naškode našem zdravlju. Međutim, kada se uzme u obzir da se neke od ovih hemikalija svakodnevno koriste, slika koju dobijamo je sasvim drugačija. Istraživanja pokazuju da samo 50 odsto ljudi pročita sadržaj koji se nalazi na etiketi proizvoda, odnosno deklaracije, a da se samo četvrtina njih pridržava navedenih smernica za upotrebu.
Korišćenjem više različitih hemikalija u malim, neprovetrenim prostorijama poput kupatila, može doći do udisanja njihovih isparenja koja u kraćem vremenskom periodu mogu izazvati tegobe poput peckanja očiju, nosa i grla, ali i ozbiljnije tegobe poput gušenja i mučnine. Pored toga, brojne iritacije i oboljenja kože nastaju kao posledica korišćenja naizgled običnih deterdženata za veš ili tečnosti za pranje sudova. Većina kućne hemije sadrži amonijak, hlor, aceton i druga jedinjenja koja u kontaktu sa kožom mogu izazvati alergijske reakcije, pa čak i teško trovanje.