Farma jelena u selu Brzan kod Kragujevca

Već skoro deset godina Dušan Kostić na brdu sela Brzan kod Kragujevca ima farmu jelena lopatara koji kao da se nalaze u prirodnom staništu okruženi gustom šumom koja u dolinu ima i vodu. Trenutno ih ima pedesetak iako je za deset hektara površine po elaboratu predviđeno i do dvesta jedinki.

farma, jelena

“To je tako zdrava životinja , to je jedan papkar koga ja imam od 2015. godine i za svo ovo vreme nisam ni jedno njihovo oboljenje imao. To su dobre životinje, brze, jake, snažne, koriste prirodnu hranu. Veličina njihovog roga ide i do metar dužine sa nekom lopatom od dvadeset centrimetara širine. Lobanja kada se otkuva za trofej dostiže i preko četiri kilograma težine. Ja se nadam da će to da zaživi malo bolje, mada država isto mora da uradi nešto da barem u zemlji imamo jednu, dve ili pet klanica koje su registrovane za divljač i njihove meso. Mi danas nemamo ni jednu registrovanu klanicu u Srbiji koja ima licencu da može da otkupljuje meso od divljih životinja”, rekao je Kostić.

Dušan je posebno ponosan na to što se među jelenima nalazi i beli jelen lopatar koji je izuzetno redak primerak i želja mu je da ih ima više u stadu.

“To je beo jelen i na Lovćenu kada sam bio 2015. i kada sam kupio prvo stado od sedam komada video sam tada u tom njihovom matičnom jatu da ima belih jelena. Njemu je sada treća godina i on faktički za dve godine postaje alfa mužjak i mislim da ću da ga ostavim da bude vođa čopora da bih imao što više belih jelena”, kazao je on.

farma, jelena

Iako su jeleni životinje koje u ptpunosti žive u prirodu među svojim matičnim stadima Dušan im ipak pomaže u ishrani, pogotovu zimi kako bi ostali zdravi i u kondiciji.

“Prehrana kukuruzom ide malo više, od deset do petnaest traktorskih prikolica ostavim preko godine i oni sve to pojedu. Nekada im dajem svako veče, nekada svako drugo, kako kad. Kukuruz najviše vole da jedu, jedu i seno mada ga manje vole, probiraju a kukuruz je osnovna hrana. Kada je gladan on dođe, nahrani se kukuruzom i onda ode u šumu, mahom dolaze preko noći, kada se smrkne, od devet deset sati jer je tada mir i tišina , tada im je najbolje i onda najviše dolaze”, napomenuo je Kostić.

Dušan je u potpunosti razvio priču lovnog turizma. U ograđenom staništu jelena između šuma nalaze se četiri čeke u potpunosti opremljene smeštajnim kapacitetima. Mužjaci su jedino dozvoljeni za odstrel.

farma, jelena

“Želja i ljubav prema ovim životinjama je bila od malih nogu. Ja sam postao lovac u svojoj osamnaestoj godini. Živeo sam u Austriji dvadeset godina i imao sam priliku da vidim jedno baš lepo stado tih jelena lopatara koji su me zaista oduševili u mladosti. Bio sam uporan da sve ovo izgradim mada je to zahtevan posao u ovakvom brdu betonirati sve te stubove i udariri žicu. Imam i stranaca ali tu su i naši lovci iz Srbije sa svih strana naše zemlje i regiona”, kazao je on.

Dušan Kostić sa svojom farmom jelena naprvaljenom tako da izgleda u potpunosti kao prirodno stanište jedinstven je u Šumadiji, a i šire pa ovaj mini safari privlači veliki broj lovaca iz zemlje i inostranstva.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com