Zemlje su ocenjene takozvanim indikatorom NRI (Network Readiness Index), koji meri spremnost država da koriste prednosti IKT sa ciljem ekonomskog i društvenog napreka kroz merenje rezultata u četiri ključne oblasti podeljenih na 60 podoblasti.
U odnosu na prethodnu godinu, Srbija je napredovala za osam mesta i ove godine nalazi se ispred nekoliko članica EU iz regiona – Hrvatske (59), Rumunije (57), Grčke (56) i daleko ispred ostalih zemalja Zapadnog Balkana, kao što su Crna Gora (65), Severna Makedonija (77), Albanija (84) i BiH (90) čime je još jednom potvrđena i prepoznata pozicija Srbije kao regionalnog lidera u oblasti digitalne transformacije, saopštilo je ministarstvo.
Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić održao je uvodno izlaganje u vidu video poruke tokom predstavljanja NRI koje je održano juče na Univerzitetu u Oksfordu čime je Srbiji odato posebno priznanje za uspehe ostvarene u IKT sektoru.
Ristić je naglasio da je ovogodišnja tema od suštinske važnosti za razumevanje neophodne sprege i saradnje koja mora da postoji između privrede i države kako bi se pružio dodatni podsticaj razvoju informaciono-komunikacionih tehnologija.
Istakao je i to da su rast i razvoj IKT sektora jedan od glavnih prioriteta Vlade Srbije.
“Zahvaljujući kreiranju povoljnog zakonodavnog i institucionalnog ambijenta stvorili smo uslove koji su omogućili privredi da se neometano razvija i postali regionalni lider u IKT sektoru. Kada govorimo o konkretnim podacima, istakao bih i to da u prvih devet meseci tekuće godine prihod od izvoza IKT usluga u Srbiji dostigao blizu tri milijarde evra što predstavlja rast od čak 19 odsto u odnosu na prethodnu rekordnu godinu kada je prihod od izvoza iznosio oko 2,5 milijarde evra”, rekao je Ristić.
Dodao je da se do kraja godine očekuju prihod od izvoza od čak četiri milijarde evra.
“Naglasio je i to da je prethodne 2023. IKT sektor činio 12,2 procenta sveukupne srpske privrede, odnosno da je sa 6,8 odsto učestvovao u našem BDPu”, istakao je ministar.
Govoreći o daljim planovima Srbije po pitanju razvoja IKT sektora, ukazao je na značaj koji će organizacija i realizacija specijalizovane izložbe ESKPO 2027 u Beogradu imati na sveukupan razvoj čitave privrede.
“Ogroman uticaj na nastavak ubrzanog razvoja IKT sektora imaće i specijalizovana izložba EKSPO 2027 koja će biti održana u Beogradu. EKSPO, kao globalna platforma, nesumnjivo će dodatno afirmisati i učvrstiti poziciju Srbije kao regionalnog lidera u IKT sektoru. Na stotine naših i inostranih kompanija iz IKT sektora dobiće mogućnost da tokom trajanja specijalizovane izložbe predstavi svoja najnovija dostignuća, ali i da otvori mogućnost za produbljivanje saradnje i uspostavljanje novih partnerstava”, napomenuo je Ristić.
Dodao je da je uveren da će EKSPO dati nesagledivo snažan impuls za razvoj čitave Srbije u najširem smislu, kao i mnogih privrednih grana i sektora usluga, a sami tim i omogućiti dalji ubrzani razvoj IKT sektora.
“Čvrsto sam uveren u to da smo naporima i resursima koje smo uložili u razvoj IKT sektora i telekomunikacione infrastrukture postavili čvrste temelje za budućnost Srbije kao digitalno inovativne i globalno konkurentne ekonomije. Naš cilj je, ne samo da nastavimo sa tehnološkim napretkom, već i da obezbedimo da koristi od digitalne transformacije budu dostupne svim građanima, podstičući inkluzivan razvoj, ekonomski rast i podizanje kvaliteta života”, zaključio je Ristić.
Organizatori su naveli u pismu ministru da ovogodišnja tema pod nazivom Izgradnja digitalne sutrašnjice: Javno-privatne investicije i globalna saradnja za digitalnu spremnost u velikoj meri odražava transformativne inicijative “koje ste vodili u okviru Srbije”.
“Ova tema istražuje ključnu ulogu zajedničkih ulaganja i saradnje između javnog i privatnog sektora u unapređenju globalne digitalne spremnosti i formulisanju podsticajnih politika”, istakli su organizatori skupa koji su posebno naglasili ,”iskustvo i zalaganje Srbije u podsticanju inovativnih partnerstava i promociji održivog digitalnog razvoja”.