Ako vidite ovaj znak na plastičnoj flaši bolje da je bacite! Malo poznata američka kompanija nas truje “trajnim hemikalijama” duže od 40 godina, i nikom ništa

Malo poznata američka kompanija, “Inhance Technologies”, već 40 godina se bavi isključivo tretiranjem plastičnih posuda i flaša koje se koriste u velikom broju industrija, i uprkos tome što je Agencija za zaštitu životne sredine SAD (EPA) otkrila da nakon tretmana iz posuda u proizvode cure tzv. “trajne” hemikalije, kompanija odbija da prestane, piše američki Bloomberg.

HDPE 2

Foto: Haelen Haagen / shutterstock

HDPE 2

Ukoliko vam je stalo do zdravlja, tj. ne želite da se kontinuirano trujete malim količinama otrovnih hemikalija, bolje da pregledate ambalaže i bacite ih, jer kompanija tretira jednu od dve najčešće korišćene plastike za ambalaže u svetu, HDPE. Ona se koristi u svim industrijama: od plastičnih flaša za mleko, preko podzemnih cevi pa sve do igračaka.

Blic preporučuje

Ipak koja količina ove plastike se tretira u svetu nije poznato, ali Inhance tvrdi da tretiraju oko 11.250 tona ove plastike godišnje, i da sarađuju sa 175 drugih kompanija u tom polju.

Prema podacima “Bloomberga”, oko 40 odsto te plastike se koristi u prehrambeno-hemijskoj industriji, a oko 16 odsto za robu široke potrošnje. Ipak, kako se radi o prehrambeno-hemijskoj industriji, tj. ta plastika se najviše koristi za ambalaže i pakovanja đubriva i sl. “trajne hemikalije” u malim količinama i do naših tanjira.

HDPE 2

Foto: Haelen Haagen / shutterstock

HDPE 2

Šta su trajne hemikalije?

“Trajne hemikalije” ili ti na engleskom “forever chemicals” tj. PFAS, su jedinjenja koja karakteriše vezivanje atoma ugljenika za atome fluora i ove veze su vrlo čvrste, stabilne i neki bi rekli ključne za proizvodnju poluprovodnika, protivpožarnih aparata, pametnih telefona, medicinskih uređaja, solarnih panela itd.

Ove hemikalije se koriste i za robu široke potrošnje, jer plastične ambalaže koje su prošle proces fluorizacije bolje odbijaju vodu (na primer kod nepromočivih jakni), fleke se od njih “odbijaju” (što se takođe koristi u industriji odeće), a tretirani proizvodi su otporni i na mašćenje (kao što je slučaj kod kesica za kokice u mikrotalasnoj).

Kako gotovo sve tečnosti mogu da probiju kroz materijale od kojih se prave pakovanja, da se ambalaže ne bi raspadale brzo i sa njima odlazila i njihova sadržina industrije su se u jednom trenutku okrenule fluorizaciji, tj. procesu ojačanja ambalaža gasom fluorom. Tako su nastale nama svima dobro poznate lake a izdržljive ambalaže koje su pritom jeftine za proizvesti.

Ipak, ova dugotrajnost i rezistentnost na maltene sve su i razlog zašto su “trajne hemikalije” koje nastaju procesom fluorizacije i trajne, tj. prirodna degradacija kod ovih materija gotovo da ne postoji. Kao takve, “trajne hemikalije” se talože u vodi, zemlji ili krvi ljudi i životinja i tu se samo gomilaju, a naučnici su dugotrajnu izloženost ovim hemikalijama povezivali do sada sa rakom, defektima pri rođenju, neplodnošću, visokim holesterolom i lista iz godine u godinu biva sve duža.

.

Foto: shutterstock

.

Fluorizacija patentirana prvi put 1953. godine

Fluor u gasovitom stanju je izuzetno otrovan i korozivan gas. Fluor generalno je jedan od najreaktivnijih elemenata na zemlji, i nemoguće ga je naći u čistom obliku u prirodi. Prvi put je dobijen 1886. godine, da bi u industriji ušao u široku potrošnju tek 1940-ih godina u kako bi se iskoristio u Menhetn projektu (u kom je nastala prva atomska bomba).

Hemičar pod imenom Stiven Džofri je kasnije prepoznao komericjalni aspekt fluora tj. mogućnost ojačavanja plastike. Džofri je inače radio za Šulton, kompaniju koja je kreirala Old Spice jedan od najpopularnijih kozmetičkih brendova u SAD i tehnologiju je patentirao 1957 godine.

U januaru 2021. godine, Agencija za zaštitu životne sredine javno je priznala da su tokom testiranja jednog pesticida “Anvil 10+10” u kom je pronađeno neobično velika koncentracija “trajnih hemikalija”, i tada su istakli da je isti kontaminiran od strane posudeu kojoj se nalazio i u kojoj se prodaje. Upravo je ta posuda “fluorisana” tj. plastika je ojačana flourom.

Ko su Inhance Technologies?

Agencija za zaštitu životne sredine u SAD je prilikom te istrage utvrdila da je za sve to odgovorno samo 1 kompanija: Inhance Technologies.

Ova kompanija koja je nastala u Hjustonu, i prema globalnim standardima, ona je realtivno mala, u 2018. godini su ostvarili “samo” 46 miliona dolara prihoda i zapošljavali su nekoliko stotina radnika. Ipak, ova kompanija je uspela da napravi globalni monopol u procesu “fluorizacije” plastike za 40 godina koliko postoje i sa 20 fabrika širom sveta su dominantan globalni igrač.

Kompanija je osnovana 1983. godine, a Vilijam Braun i Edvard Balard su je prvo nazvali Fluoro-Seal. Dvojac je bio zaposlen u jednoj fabrici fluora koja se nije bavila ojačavanjem plastike i odlučili su da posvete biznis samo tom procesu. Pre 11 godina Fluoro-Seal je prodat i rebrendiran u Inhance Technologies.

Više od 2 i po godine od pronalaska EPA i tužbe Ministarstva pravde SAD, kompanija i dalje “fluoriše” plastiku. Pored svega ovoga, javnost je i dalje slabo obaveštena o ovoj štetnoj praksi, piše Bloomberg.

Da stvar bude “smešnija” kompanija se volšebno hvali da je tretirana plastika podložna recikliranju, pa izgleda i sa njom “trajne hemikalije”.

(Izvor: Bloomberg)

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini više desetina hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com