недеља, 08.10.2023, 18:47 -> 19:41
Извор: Танјуг
Председник Азербејџана Илхам Алијев изјавио је да је његова земља спремна да одржи разговоре са Јерменијом о могућем мировном споразуму, након што је повратила отцепљену област Нагорно-Карабах, насељену Јерменима, напомињући да би Грузија била пожељно место за преговоре.
Илхам Алијев је посетио Грузију, након што је одбио планирани састанак са јерменским премијером Николом Пашињаном на маргинама европског самита у Гранади, у Шпанији, у четвртак, пренео је АП.
Обраћајући се новинарима после разговора са грузијским премијером Ираклијем Гарибашвилијем у Тбилисију, Алијев је рекао да је захвалан Грузији на њеним посредничким напорима, додајући да ће Азербејџан бити спреман да присуствује разговорима како би се разговарало о питањима везаним за мировни споразум ако се Јерменија сложи.
“Неколико земаља и неке међународне организације покушавају да подрже процес нормализације односа између Јерменије и Азербејџана”, рекао је Алијев и додао да Азербејџан поздравља свако посредовање и помоћ ако није једностран и пристрасан.
Истакао је да би Грузија, која се граничи са Јерменијом и Азербејџаном, била најбољи домаћин за будуће мировне преговоре.
О француској најави наоружавања Јерменије
У јучерашњем телефонском разговору са председником Европског савета Шарлом Мишелом, Алијев је оштро критиковао Француску због обећања да ће Јерменију снабдети оружјем, рекавши да није присуствовао састанку у Гранади због става Париза, саопштио је кабинет азербејџанског лидера.
Алијев је за егзодус више од 100.000 Јермена окривио сепаратистичке власти које су их, како тврди, “охрабриле да оду”.
Истакао је да су азербејџанске власти пружиле хуманитарну помоћ јерменским становницима Нагорно-Карабаха и да је почео процес њихове регистрације.
Алијев је такође рекао Мишелу да је “осам села у Азербејџану још увек под јерменском окупацијом и нагласио важност ослобађања ових села”, саопштио је кабинет Алијева.
Азербејџанске снаге преузеле су контролу над Нагорно-Карабахом, енклавом насељеном етничким Јерменима, што је изазвало егзодус Јермена.
Јерменија је оптужила Азербејџан за етничко чишћење, што је Баку демантовао, инсистирајући да су Јермени у енклави добродошли да остану на тој територији.