AMERIKA NA KORAK OD BANKROTA?! “Četvrtak je ključni dan”. Jelen u pismu upozorava na vanredne mere: “Nepopravljiva šteta američkoj ekonomiji”

Sekretarka finansija Dženet L. Jelen upozorila je u petak da će morati da počne da primenjuje „vanredne mere“ u četvrtak kako bi nastavila da plaća državne račune, ako poslanici ne preduzmu mere da podignu zakonski limit duga i da bi njena ovlašćenja da odloži bankrot mogla biti iscrpljena do početka juna.

Blic preporučuje

Pismo gospođe Jelen Kongresu bilo je prvi znak da bi otpor republikanaca u Predstavničkom domu ukidanju ograničenja zaduživanja mogao da ugrozi američku ekonomiju i signalizira početak intenzivne borbe u Vašingtonu ove godine oko potrošnje i deficita.

– Neispunjavanje vladinih obaveza nanelo bi nepopravljivu štetu američkoj ekonomiji, sredstvima za život svih Amerikanaca i globalnoj finansijskoj stabilnosti – napisala je gospođa Jelen.

Gospođa Jelen je u petak rekla da postoji velika neizvesnost koliko dugo bi mogla da koristi mere za odlaganje plaćanja. Ona je rekla da će početi da obustavlja nova ulaganja u Penziono-invalidski fond za državnu službu i Fond za zdravstvene beneficije penzionera pošte i obustavlja reinvestiranje Fonda za ulaganja u državne hartije od vrednosti Federalnog plana štednje za sistem štednje zaposlenih kako bi se izbeglo prekoračenje limita duga.

Pismo je početak onoga što se očekuje da će biti dugotrajna i potencijalno štetna ekonomska borba. Republikanci, koji su prošle nedelje preuzeli kontrolu nad Predstavničkim domom, insistirali su da svako povećanje granice duga bude praćeno značajnim ograničenjima potrošnje, najverovatnije uključujući smanjenje i vojnih i domaćih pitanja.

Predsednik Kevin Makarti naveo je smanjenje nacionalnog duga — koji je prošle godine premašio 31 bilion dolara i porastao je i tokom republikanske i demokratske administracije, uključujući povećanje od oko 40 odsto za vreme bivšeg predsednika Donalda Trampa — kao centralni fokus dnevnog reda njegove stranke.

– Američki narod je taj koji zahteva smanjenje potrošnje – rekao je u petak za “Fox news” predstavnik Džejson Smit, republikanac iz Misurija i predsednik moćnog Komiteta za načine i sredstva Predstavničkog doma i dodao:

– Moramo da krenemo sa fiskalnim reformama. Ne možemo samo dati neograničenu kreditnu karticu.

Republikanci u Predstavničkom domu usvojili su u ponedeljak nova pravila koja regulišu zakonodavstvo koja otežavaju podizanje granice duga i jačaju sposobnost republikanaca da zahtevaju da svako povećanje bude praćeno smanjenjem potrošnje. Republikanci u Senatu su takođe insistirali da povećanje granice duga treba da bude vezano za „strukturnu reformu potrošnje“.

– Davno je prošlo vreme da Vašington okonča nepromišljeno trošenje dolara poreskih obveznika i počne da živi u okviru svojih mogućnosti – rekao je senator Rik Skot, republikanac sa Floride, u saopštenju u petak.

– Radujem se radu sa republikancima u Predstavničkom domu kako bismo mogli da prestanemo da popuštamo pred demokratama, konačno okončamo Bajdenovu besnu inflacionu krizu i vratimo fiskalni razum u Vašington.

Neki konzervativni ekonomisti ohrabruju ovu taktiku. Kevin A. Haset, predsedavajući Saveta ekonomskih savetnika Bele kuće pod gospodinom Trampom, upozorio je ove nedelje u kolumni National Reviev da bi ukupan nacionalni dug mogao dostići skoro duplo veći iznos godišnje privrede za 30 godina od sada ako Kongres to učini ne zaustavljaju rast potrošnje.

„Brinkmanship sada je jedina stvar koja nas može spasiti od katastrofe“, napisao je gospodin Haset.

Vrh demokrata rekle su u petak da republikanci prete da će oštetiti ionako krhku ekonomiju rizikujući neplaćanje obaveza.

– Još jednom, republikanci traže rezove u Medicare-u, Medicaid-u i socijalnom osiguranju, a ako ne dobiju ono što žele, spremni su da unište američku ekonomiju, unište snažno tržište rada i povećaju kamatne stope i inflaciju – rekao je senator Ron Viden iz Oregona, predsjedavajući Senatskog odbora za finansije.

Predsednik Bajden je rekao da će odbiti da pregovara o limitu duga i da Kongres mora da glasa da ga podigne bez ikakvih obaveza.

Te pozicije povećavaju verovatnoću kršenja limita duga, što bi moglo dovesti do toga da Sjedinjene Države po prvi put ne plate svoj dug.

Foto: shutterstock

Da bi to izbegla, Bela kuća sve više računa na to da će koalicija dvopartijske podrške zaobići republikansko vođstvo u Domu i ukinuti limit duga.

Ta grupa uključuje ceo klub demokrata u Predstavničkom domu i Senatu, plus nekoliko republikanaca potrebnih za usvajanje zakona u oba doma. Takva koalicija bi mogla da upotrebi retku taktiku u Domu, koja se zove peticija za razrešenje, da primora glasanje o podizanju granice. Ali taj potez bi trajao nedeljama ili čak mesecima da se donese zakon koji bi gospodin Bajden mogao da potpiše, što bi moglo da ugrozi neispunjavanje obaveza ako zakonodavci pogrešno procene datum kada Trezor više ne može da plaća državne račune.

Što se zemlja više približava potencijalnom neizvršenju obaveza, veća je verovatnoća da će privreda naneti štetu. Sukob između republikanaca u Kongresu i predsednika Baraka Obame 2011. godine rezultirao je većim troškovima zaduživanja za preduzeća i kupce stanova, zajedno sa padom na berzi i poverenju potrošača. Stvarno neizvršenje obaveza moglo bi da šokira privredu u recesiju, jer su mnogi državni računi ostali neplaćeni, i opterećivati naciju znatno većim troškovima zaduživanja u godinama koje dolaze.

Nakon dugotrajnog zastoja krajem 2021. godine, Kongres se složio da podigne gornju granicu zaduživanja na 31 trilion dolara. Gospođa Jelen je upozorila da bi prekoračenje granice duga i neizvršenje obaveza naneli nepopravljivu štetu privredi. Ona je odbacila sugestije i teorije da bi Ministarstvo finansija ili Bela kuća mogli jednostrano da ukinu gornju granicu zaduživanja kao nerealne i ranije je pozvala na ukidanje čitavog mehanizma.

– S poštovanjem pozivam Kongres da reaguje brzo kako bi zaštitio punu veru i kredit Sjedinjenih Država – napisala je gospođa Jelen u svom pismu.

Zvaničnici Bele kuće i Trezora su više puta tvrdili da podizanje granice duga samo omogućava saveznoj vladi da troši novac koji je Kongres već ovlastio i da to nije znak fiskalne nepromišljenosti.

Karin Žan Pjer, sekretar za štampu Bele kuće, ponovila je u petak da gospodin Bajden neće pregovarati sa republikancima o limitu duga i očekivala je da će ga Kongres podići na dvopartijskom glasanju.

– Ovo bi trebalo da se uradi bez uslova – rekla je ona na popodnevnom brifingu za novinare. „Neće biti pregovora o tome. Ovo je nešto što se mora uraditi.”

Uprkos upozorenju gospođe Jelen, mnogi analitičari i kreatori politike veruju da će dogovor o limitu duga na kraju biti postignut pre nego što bude prekasno.

Foto: shutterstock

– Današnje obaveštenje Ministarstva finansija je primetno, ali nije razlog za paniku – rekao je Šai Akabas, direktor ekonomske politike u Centru za dvopartijsku politiku.

– U ovom vremenu tekuće inflacije i ekonomske anksioznosti, poslednja stvar koju treba američkom narodu je metež borbe protiv ograničenja duga ili, što je još gore, neizvršenje obaveza – dodao je on.

Analitičari sa Vol Strita veruju da bi republikanci u Predstavničkom domu na kraju mogli da sačuvaju obraz i da se dogovore o rešenju koje bi „suspendovalo” ograničenje duga na određeni datum bez stvarnog podizanja gornje granice zaduživanja na određeni nivo. Ova taktika, koju je koristio bivši predsednik Džon A. Boner 2013. i 2014. godine, dala bi Ministarstvu finansija slobodu da zadrži funkcionisanje vlade.

– U to vreme, u nemogućnosti da obezbedi konkretno povećanje gornje granice duga u dolarima, Boehner je došao na ideju o ‘suspendovanju’ gornje granice duga do određenog datuma – Henrieta Trejz, direktorka ekonomske politike u Veda Partners, investiciona savetodavna firma, napisala je u belešci klijentima ove nedelje.

– Time je izbegnuto glasanje Kongresa o ovlašćenju za povećanje neto budžeta i umesto toga je ustupljeno ovlašćenje Ministarstvu finansija da u suštini uradi sve što je potrebno do određenog datuma.

Kristalina Georgieva, generalni direktor Međunarodnog monetarnog fonda, rekla je novinarima u četvrtak da se nada da će poslanici ove godine izbjeći krizu oko granice duga.

– Diskusije o limitima duga su uvek prilično intenzivne – rekla je gospođa Georgieva i dodala je da nas istorija uči da se na kraju nađe rešenje.

(Izvor: The New York Times)

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com