Na prvi pogled, Simurgh podseća na Betmobil. Crni, nisko spušteni sa proširenim lukovima točkova, superautomobil izgleda izgrađen za brzinu. Ipak, pogledajte malo bliže i jasno je da se ovaj automobil razlikuje od desetina drugih vozila prikazanih na izdanju Međunarodnog sajma automobila u Ženevi u Dohi.
Zaptivanje na šoferšajbnu je neujednačeno, a posetiocima nije bilo dozvoljeno da otvore vrata – jer unutrašnjost još nije završena. Međutim, možda najneobičnija karakteristika Simurga je njegova zemlja porekla: Avganistan, gde su talibani preuzeli kontrolu pre dve godine.
Blic preporučuje
Nazvan po mitskoj persijskoj ptici sa glavom psa, kandžama lava i dovoljno velikom da odnese slona ili kita, Simurgh je trebalo pet godina da izgradi tim od 30 ljudi, rekao je glavni izvršni direktor Entopa Mohamed Reza Ahmadi. Projekat je odložen zbog pandemije i kolapsa avganistanske ekonomije nakon talibanskog preuzimanja, rekao je Ahmadi, koji je i glavni inženjer i dizajner.
Dok su neravni planinski putevi u Avganistanu pogodniji za čvrste pogone na sva četiri točka i sportska terenska vozila, Ahmadi je rekao da želi da napravi nešto drugačije.
– Želim da napravim nešto što će svoju zemlju ponovo staviti na mapu, rekao je on u intervjuu na sajmu u Dohi. „Simurg predstavlja heroje i umetnost Avganistana. SUV neće biti isti.”
Automobil, koji radi na četvorocilindričnom motoru, predstavljen je krajem 2022. Postao je viralan u januaru kada je portparol talibana podelio snimak ranije verzije vozila, tada poznatog kao Mada9. Na snimku je viđena gomila bivših pobunjenika kako se dive automobilu.
To je potresna slika iz zemlje pogođene siromaštvom sa jednim od najgorih rekorda u oblasti ljudskih prava na svetu. Talibani su uveli stroga ograničenja protiv žena, zabranjujući im da se školuju, rade, posećuju javne parkove, koriste teretane i putuju na velike udaljenosti bez muške pratnje.
Ali Ahmadi želi da javnost vidi Simurg kao drugu stranu Avganistana. On i njegov tim uspeli su da odvezu automobil u Dohu, njegovo prvo međunarodno izlaganje, nakon što su prikupili 130.000 dolara od više od 45.000 ljudi.
Sledeći cilj za Entop je da prikupi 30 miliona evra (32 miliona dolara) da usavrši Simurgh i uđe u njega u Le Manu — čuvenoj 24-časovnoj trci izdržljivosti u Francuskoj.
– Planiramo da počnemo sa prodajom nakon što Simurgh prođe kroz Le Man, gde se može testirati i dokazati, rekao je Ahmadi.
(Bloomberg)
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.