Na većini azijskih berzi u sredu su cene deonica blago porasle, kao i na Wall Streetu dan pre, no trguje se oprezno jer nema baš puno razloga za ulaganje u rizičnije investicije. MSCI indeks azijsko-pacifičkih deonica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,4 posto, nakon dva dana osetnog pada.
0:00/ 0:00
Pritom je na Tokijskoj berzi Nikkei indeks oslabio 0,7 posto, dok su cene deonica u Južnoj Koreji i Šangaju skliznule oko 0,3 posto, U Hong Kongu i Australiji porasle su, pak, između 0,2 i 1,2 posto.
Najviše je jutros porastao australski berzovni indeks, što se zahvaljuje rastu cena deonica rudarskih kompanija, nakon pada prethodnih dana.
S druge strane, japanski Nikkei indeks i dalje je pod pritiskom, nakon što su juče čelnici centralne japanske banke odlučili olabaviti kontrolu nad prinosima na obveznice. To je prvi korak prema normalizaciji monetarne politike, nakon što se godinama vodila izuzetno potsticajna politika kako bi se podržala ekonomija.
Kineske su berze, pak, i dalje pod pritiskom zbog rasta broja oboljelih od covida-19, nakon što su vlasti olabavile restriktivne mere.
Analitičari kažu da bi popuštanje tih mera trebalo potaknuti rast uspavane ekonomije, ali u idućih nekoliko meseci slede veliki izazovi jer se očekuje snažan rast broja zaraženih covidom.
Ulagače je jutros ponešto ohrabrio rast terminskog S&P 500 indeksa na Wall Streetu od 0,5 posto.
A juče su na najvećoj svetskoj berzi indeksi blago porasli, nakon četiri dana pada. Dow Jones ojačao je 0,3 posto, dok je S&P 500 porastao 0,1, a Nasdaq indeks 0,01 posto.
Wall Street je pod pritiskom od prošle srede, kada je Fed poručio da bi kamate mogle biti povećane na više nivoe nego što se očekivalo i da bi se na tim rnivoima mogle zadržati duže nego što se očekivalo.
Ulagači su se nadali da će američka centralna banka zbog popuštanja inflacijskih pritisaka u SAD-u poslednjih meseci ublažiti retoriku o inflaciji i kamatama, no to se nije dogodilo.
Kako će Fed nastaviti povećavati kamate, ulagači se plaše da će ekonomija uroniti u recesiju, stoga se trguje oprezno.
Juče su berzovni indeksi blago porasli, nakon četiri dana oštrog pada, no raspoloženje na tržištu i dalje nije dobro jer makroekonomski podaci ukazuju na usporavanje rasta ekonomije što znači da će pod pritiskom biti i zarade kompanija.
S&P 500 indeks na putu je najvećeg godišnjeg gubitka od finansijske krize 2008. godine.
(See Biz)
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.