Bajraktari idu kao alva: Da li svi kupci dobiju iste?

Albanija je zvanično poslednja, a prema tvrdnji proizvođača, ujedno i 27. država koja je potpisala ugovor za turske izviđačko-borbene dronove TB2 Bajraktar.

Izvor: TangoSix, Živojin Banković

Foto: Shutterstock/Volodymyr Vorobiov

Foto: Shutterstock/Volodymyr Vorobiov

Prema onome što znamo iz otvorenih javnih izvora, poslednja država kojoj su isporučene letelice ovog tipa je Mali, koji je krajem decembra dobio barem dva Bajraktara, što je procenjeno na osnovu video snimaka malijske državne televizije, piše Tangosiks.

Kako prenose pojedini afrički mediji, na snimku se malijski TB2 vide u vazduhoplovnoj bazi Sevare u centralnom regionu Malija, a letelice su, zajedno sa komandnom stanicom prikazane ministru odbrane Malija Sadiju Kamariju.

Ono što se može uočiti je da malijske letelice nemaju optoelektronski sistem MX-15D kanadskog proizvođača L3Harris Wescam (podružnica američke kompanije L3Harris Technologies) već turski sistem Aselsan CATS, piše portal.

Turski optoelektronski sistem na malijskim TB2 se objašnjava time da je 2021. godine kanadska vlada blokirala izvoz MX-15D Turskoj (prethodno je to suspendovano oktobra 2020. godine tokom rata u Nagodno-Karabahu).

Međutim, primećeno je bilo da, na primer, ukrajinski Bajraktari ipak imaju kanadski sistem što može značiti da Kanađani nisu potpuno zabranili njegovu integraciju na tursku letelicu i da pojedini kupci mogu izabrati i dobiti MX-15D. Ipak, turski CATS je primećen i kod Bajraktara koje je kupila Etiopija dok je kod letelica TB2 u Turkmenistanu primenjen evropski Hensoldt Argos II.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com