Vlada Srbije nedavno je usvojila Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju.
Izvor: Blic / Nikola Vojnović
Foto: shutterstock, goodluz
Njime je predloženo da izabrani lekar po pravilu utvrđuje privremenu sprečenost za rad do 30 dana, umesto dosadašnjih 60 dana, a da nakon toga, privremenu sprečenost utvrđuje prvostepena lekarska komisija RFZO-a.
Dakle po novom lekar opšte prakse moći će da propiše bolovanje do mesec dana, umesto na dva meseca, kao što je to do sada bio slučaj.
Onkološki pacijenti, trudnice i tek operisani pacijenti izuzeti su iz svega toga, a razlog ovakve promene je pokušaj da se suzbije zloupotreba bolovanja.
Ovako bi sve moglo da izgleda, korak po korak:
Odlazak kod lekara opšte prakse
Pacijent koji želi da otvori bolovanje dolazi kod lekara opšte prakse koji mu može otvoriti bolovanje do mesec dana najduže. U zavisnosti od zdravstvenog stanja, toliko će i lekar odobravati. Dan nakon isteka roka, potrebno je ili zaključiti bolovanje ili ići dalje na komisiju.
Odlazak pred posebnu komisiju
Kada istekne period maksimalno mesec dana, pacijent koji se vodi na bolovanju ide na komisiju.
Kako će izgledati komisija
Iako u ovom trenutku nije poznato gde će se ići na komisiju, sve ide u pravcu da to bude u onoj ustanovi koja otvara bolovanje.
Provera sumnjivih dijagnoza
Nadležni smatraju da će veliki broj zloupotreba biti sprečen digitalizacijom zdravstvenog sistema. Da će tada biti mnogo jasnije ko su pacijenti koji često odlaze na bolovanja i da li su ona opravdana, ali i ko su lekari koji ih stalno odobravaju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.