Британија, “коначни обрачун” с пушењем

Лондон је данас један од најчистијих градова на свету, али британски премијер Риши Сунак нема више шта да му понуди. На годишњој конференцији конзервативаца у Манчестеру Риши Сунак је најавио обрачун са “највећим и потпуно спречивим узроком болести, инвалидитета и смрти – пушењем”.

“Пушење врши огроман притисак на државно здравство и кошта нашу земљу седамнаест милијарди фунти годишње”, истиче Сунак.

Четрнаестогодишњаци до краја живота без цигарета легално

Британски премијер предлаже да се старосна граница за легалну куповину цигарета сваке године подигне за годину дана.

То би значило да британски четрнаестогодишњаци до краја живота неће моћи да купе цигарете.

У Британији пуши само око 12 одсто становништва.

Премијер Сунак израчунао је да би за тридесет година новом политиком куповина цигарета постала неприступачна половини грађана. Сличан драконски закон постоји и на Новом Зеланду.

Није јасно када ће се овај законски предлог наћи пред парламентом, али се зна да ће сваки посланик имати право да се о њему изјасни по слободној вољи, а не по диктату посланичких група.

Политичка подршка

Лабуристи потврђују да ће подржати премијера.

Иста реакција забележена је и међу конзервативцима на годишњој конвенцији у Манчестеру што помало чуди, јер су торијевци пословични противници мешања државе у живот грађана.

Хауард Ролф, члан Конзервативне странке, сматра да није реч о синдрому “државе-дадиље”.

“Зашто би сви плаћали због вашег избора у животу. Сваки избор носи своје последице“, сматра он.

Чланица Дома лордова баронеса Луси Невил-Ролф сматра да је премијерова стратегија мудра.

“Врло мудра стратегија стоји иза овог предлога да се спречи да људи почну да пуше, а не да се пушачи натерају да престану, јер мислим да то није могуће и верујем у слободу“, каже она.

Критике

Међутим, противника тоталне прохибиције пушења не мањка.

Бројни лекари јавно су се запитали зашто се пушење издваја као највећа пошаст када више од четвртине становништва пати од морбидне гојазности, која је узрок бројних обољења, а потврђена је и као један од кључних фактора смртности током пандемије ковида 19.

Неки стручњаци указују да је број пушача релативно мали у односу на светски просек, док према подацима националног Завода за статистику, свака пета особа између 16 и 24 године узима неку врсту наркотика.

Борба против пушења заменила рат против фосилних горива

Политички аналитичари подсећају да је Риши Сунак заказао по питању јавног здравља одложивши забрану продаје аутомобила на бензин и дизел са 2030. на 2035. годину.

Креатор те забране, бивши премијер Борис Џонсон политику свог наследника сматра “лудошћу и траћењем полицијских ресурса, који треба да се баве сузбијањем напада ножевима, сексуалних напада и деловања банди”.

Грађани уз премијера

Најзад, новинари се питају да ли ће сличне законе донети скупштине Велса, Шкотске и Северне Ирске или ће се те регије претворити у оазе за куповину цигарета. А шта мисле грађани Лондона?

Продавац Стивен Смит истиче да подражава забрану, јер “ништа добро не произлази из пушења”.

Возач виљушкара Мартин Харви наглашава да је био пушач, али да не жели да његова деца постану пушачи.

“Мислим да пушење никада није требало да буде легално”, каже он.

Продуценткиња драмског програма Ди Колијер сматра да ту “одлуку треба оставити слободној вољи”.

Дакле, мишљења грађана подељена су када је реч о овој еколошкој утешној награди Ришија Сунака.

А да ли ће та идеја прерасти у стварност, зависи од тога да ли ће конзервативци победити на изборима наредне године? Мало ко верује да је то уопште могуће.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com