четвртак, 04.05.2023, 14:31 -> 16:45
Извор: РТС
Аутор: Силвија Пашајлић
Да ли школе у Чачку имају довољно особља и опреме за контролу безбедности деце и наставника, у причи Силвије Пашајлић.
На улазима у чачанске школе дежурају ученици и наставници. Само неке током наставе обилази и школски полицајац. О ангажовању приватног обезбеђења у школама кажу није било речи.
”Имамо проблем да ангажујемо стручне тимове када су у питању педагози, стручни педагози, психолози, да не причамо сад социјални радници. И ту смо десетковани, а тек о безбедносним камерама, безбедносним системима и ангажовању школских полицајаца заиста то је већ остало можда само на нивоу Београда, суњам да је то у Србији пракса”, каже Весна Јеротијевић из Синдиката образовања Чачак.
”Нисмо имали могућност по садашњим законима у смислу да се оштрије да кажем кажњавају како ученици, а поред ученика наравно и њихови родитељи. Јер не можемо ми, значи основне школе имају ту да кажем васпитну улогу, али то је наставак онога што се ради иначе кући”, наводи Владимир Аџић из Синдиката образовања Чачак.
Прекршајном суду у Чачку последњих година нема пораста броја предмета који се односе на Закон о оружју и муницији и Закон о јавном реду и миру, а у којима су чиниоци прекршаја малолетници од 14 до 18 година.
”У поступку према малолетним учиниоцима обавештава се и позива Центар за социјални рад који пре доношења одлуке доставља мишљење суду, а суд поставља браниоца по службеној дужности. Током целог поступка обавезно је присуство родитеља преко којег се и позива малолетник. Према малолетним учиниоцима прекршајних дела у највећем броју случајева изриче се васпитна мера укор”, објашњава Биљана Мајсторовић, судија Прекршајног суда у Чачку.
Иако тимови за решавање конфликата у школама постоје, трагедија у београдској школи отвара бројна питања. Још ће се говорити и да ли ће друге, строжије мере допринети већем степену безбедност у школама.