CENE NAFTE PADAJU Barel 92, 87 dolara

Cene nafte pale su u utorak jer je porast broja slučajeva COVID-19 u Kini izazvao strahove od manje potrošnje goriva najvećeg svetskog uvoznika sirove nafte i nakon što je OPEC (gruopa zemalja izvoznica nafte) smanjio svoju prognozu globalne potražnje za 2022.

Slušaj vesti

0:00/ 0:00

Foto: shutterstock

Fjučersi na naftu Brent oslabili su 27 centi, ili 0,3 odsto, na 92,87 dolara po barelu, nakon što su u ponedeljak pali 3 odsto. Američka nafta West Texas Intermediate bila je na 85,37 dolara za barel, što je pad od 50 centi, ili 0,6 odsto, nakon pada od 3,5 odstona prethodnoj sesiji.

Dok su investitori pozdravljali prošlonedeljne najave Kine da će to umanjiti uticaj stroge politike nulte COVID-19 kako bi se podstakla ekonomska aktivnost i potražnja za energijom, analitičari kažu da su blokade i porast broja slučajeva i dalje ključni negativni rizik.

“Ponovna ograničenja u gusto naseljenim područjima u Kini kažnjavaju mobilnost i potražnju za naftom čak i više od ekonomske aktivnosti”, rekao jeStven Ajns, izvršni partner u SPI Asset Management, u bilješci.

Rast fabričke proizvodnje u zemlji je usporen, maloprodaja je pala, a i imovina dodatno gubila na vrednosti u oktobru, što je najnoviji znak da druga najveća svetska ekonomija gubi zamah, boreći se s dugotrajnim ograničenjima COVID-a i padom na tržištu nekretnina.

U međuvremenu, Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) smanjila je svoju prognozu rasta globalne potražnje nafte za 2022. po peti put od aprila, navodeći sve veće ekonomske izazove, uključujući visoku inflaciju i rastuće kamatne stope.

Ovo dolazi nakon što je Međunarodni monetarni fond u nedelju rekao da su globalni ekonomski izgledi postali sumorniji nego što se predviđalo prošlog meseca, navodeći stalno pogoršanje anketa menadžera nabavke u poslednjih nekoliko meseci.

“Tržište trenutno prkosi nadolazećim rizicima ponude, uprkos očekivanjima da bi poslednje smanjenje potražnje moglo biti negativno za proizvodnju nafte OPEC-a”, navode analitičari iz ANZ Research-a u bilješci, pozivajući se na neposredne sankcije Evropske unije na izvoz ruske nafte.

Embargo EU na rusku naftu, u znak odmazde zbog ruske invazije na Ukrajinu, trebalo bi da počne 5. decembra. Nakon zabrane će uslediti obustava uvoza naftnih derivata u februaru.

Očekuje se da će američke zalihe sirove nafte pasti za oko 300.000 barela, pokazala je preliminarna anketa Reutersa u ponedeljak.

Na drugim mestima, proizvodnja nafte u Permskom basenu trebalo bi da dostigne još jedan rekord od 5,499 miliona barela dnevno u decembru, objavila je američka Uprava za energetske informacije (EIA) u svom mesečnom izveštaju o produktivnosti u ponedeljak.

Međutim, stari regioni škriljaca pokazuju slabiju proizvodnju nafte po bušotini, što uzrokuje povećanje ukupne američke proizvodnje sirove nafte u regijama iz škriljaca za samo 91.000 barela dnevno na 9,191 milion barela dnevno u decembru, uprkos porastu cena, navodi EIA.

(Rojters/Investitor)

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com