“DA LI ĆE IT-JEVCI BITI DOSTUPNIJI OSTATKU PRIVREDE” Na Kopaonik biznis forumu u organizaciji “Blica” i DSI sutra o gorućim pitanjima na turbulentnom tržištu

U poslednje tri godine IT tržište u Srbiji doživelo je značajne promene. Privlačenje radne snage prvo je postalo veliki izazov, da bi na tržište potom pristiglo i novo znanje.

Slušaj vesti

0:00/ 0:00

.

Foto: Shutterstock / Ringier

.

A, kakva je situacija danas u Srbiji? Sa kakvim se preprekama i izazovima suočavaju kompanije, koliko su one interesantne za IT kadrove i koliko ih uspešno uspevaju zadržati. Zašto po delatnostima u tom smislu postoji velika razlika, šta je aktuelna kriza promenila u odnosu poslodavca i IT kadrova I koliko se novim okolnostima prilagodio bankarski sektor.

O svemu tome razgovaće se sutra 5. marta u 20.00 h na Kopaonik biznis forumu na panelu pod nazivom “Da li će IT-jevci biti dostupniji ostatku privrede”. Panel organizuju “Blic” i Digitalna inicijativa Srbija, čiji će predsednik Nebojša Bjelotomić i moderirati istim.

Učesnici panela:

  • Vladimir Vasić, Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije
  • Zorana Branković, COO  u Banca Intesa
  • Aleksandar Bijelić, CEO MVP Workshop Studio
  • Davor Odobašić, CEO HelloWorld.rs

– Ceo klaster informacionih tehnologija u Srbiji raste velikom brzinom i to je svakako izvozna i razvojna šansa naše zemlje. Na drugoj strani, to otvara pitanje broja i kvaliteta kadrova koji mogu da opsluže ne samo čisti IT sektor, već i sve elemente informacionih tehnologija koji su sve brojniji u klasičnim granama ekonomije – ocenio je Vladimir Vasić, Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije, jedan od učesnika na Panelu.

– Od uspešnog rešavanja ovog pitanja zavisiće ne samo uspešno poslovanje banaka, već i razvoj celokupne ekonomije. Kao što smo se sada uverili, digitalizacija nikako ne isključuje potrebu za čovekom. Naprotiv, danas više nego ikada imamo sa jedne strane automatizaciju, robotizaciju, digitalizaciju…. a sa druge strane, nikada veću potrebu za ljudima, posebno kvalitetno obrazovanima. Ne čovek ili digitalizacija, već i jedno i drugo, u saradnji i sa sinergijskim doprinosom – dodao je Vasić.

Zorana Branković, COO u Banci Intesa napominje da u vremenu u kome ljudski kapital kao najvredniji resurs kompanija sve dominantnije opredeljuje njihovu konkurentnost, banka posebnu pažnju posvećuje razvoju snažnog IT tima, koji ima mogućnost da radi sa najnaprednijim tehnologijama i odgovori na sve kompleksnije zahteve tržišta.

– Sa druge strane, aktivno podržavamo razvoj digitalne start-up zajednice, a svoju opredeljenost, između ostalog, iskazali smo i kroz organizaciju konkursa ,,Tech the Bank’’ u okviru kojeg smo nagradili tri najinovativnije ideje od ukupno 42 pristigla rešenja, uz mogućnost da u sopstvenom poslovanju primenimo one koji imaju najveći potencijal da doprinesu daljem razvoju digitalnog bankarstva – ocenila je Branković.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com