Poslednjih dana u javnosti je odjeknula vest da je na planini Majevici u BiH otkriveno nalazište litijuma.
Izvor: Biznisinfo.ba
Ilustracija: Shutterstock/Kamzara
Istraživanja je radila švajcarska kompanija Arcore AG i, kako je saopšteno iz ove kompanije, pored litijuma, pronađene su značajne količine magnezijuma, kalijuma i bora.
Sve ovo izazvalo je oprečne reakcije, ali i pitanja javnosti. Da li će u Loparama biti otvoren rudnik litijuma?
Švajcarska kompanija Arcore AG pronašla je na obroncima Majevice nalazišta značajnih količina mineralnih sirovina među kojima je i litijum. Iako iz ove kompanije nisu hteli pred kamere, u ranije izdatom saopštenju istaknuto je da su ova istraživanja trajala od 2018. godine, izvestio je BHRT, a preneo portal Biznisinfo.
“Licencu za istraživanje nalazišta mineralnih sirovina dobili smo 2018. godine, a u periodu od 2020. do 2022. godine usledile su tri intenzivne faze istraživanja. Mineralni sadržaj ležišta, koji se istražuje u poslednje četiri i po godine, sadrži značajne količine litijum-karbonata, magnezijuma, kalijuma i bora”, kazali su.
Samo pominjanje litijuma uznemirilo je ekologe zbog informacija da njegovo iskopavanje i rudarenje može da ostavi značajne posledice na životnu sredinu.
“Način rudarenja litijuma u sebi sadrži upotrebu opasnih kiselina, kao što je sumporna kiselina koja se koristi 98 posto jačine. Ko nama može da garantuje da ta sumporna kiselina neće da prodre i da zagadi podzemnu vodu ili ko zna kakvu hemijsku reakciju da izazove”, kaže Snežana Jagodić Vujić, ekološkinja.
Iz Opštine Lopare ističu da je istraživanje koje je sproveo Arcore treće u poslednjih dvadesetak godina i da samo istraživanje ne znači da će do otvaranja rudnika doći. Uz to, kako navode, javnosti još nisu prezentovani ni zvanični rezultati tog istraživanja.
“Istraživanja nisu ni štetna, niti znače otvaranje rudnika i do otvaranja rudnika od završetka istraživanja do eventualnog otvaranja rudnika protiče sigurno nekoliko godina, tako da ima dovoljno vremena i prostora da se svaka nejasnoća razjasni do kraja. Mi moramo biti veoma oprezni, ali ako to ne nosi nikakve štetne posledice to onda kao resurs treba iskoristiti”, rekao je Rado Savić, načelnik Opšine Lopare.
Oglasio se i ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić.
“Tako da ćemo videti dalje kako će se to odvijati. Daleko je to od toga da će doći do eksploatacije i do razvijanja proizvodnje. Istraživački projekti od same eksploatacije se jako razlikuju i to treba objasniti i građanima”, rekao je Đokić.
Iz Opštine Lopare poručuju da je prioritet očuvanje životne sredine.
Magnezijum, kalijum, litijum i bor pronađeni u majvičkim brdima nazivaju se još i sirovinama budućnosti. Koriste se za proizvodnju baterija za električne automobile, skladištenje energije, a imaju široku primenu i u medicinskoj, farmaceutskoj industriji i drugim oblastima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.