Litijum, koji se ponekad naziva i “belo zlato” zbog svoje svetle boje i visoke tržišne vrednosti, smatra se kritičnom komponentom energetske tranzicije. Najlakši metal na svetu, litijum se obično koristi u električnim vozilima, mobilnim telefonima i punjivim baterijama za lap-topove.
Blic preporučuje
Analitičari konsultantske kuće za politički rizik Eurasia Group kažu da putanja argentinske proizvodnje litijuma zavisi od predstojećih predsedničkih izbora i načina na koji ishod utiče na makroekonomske izglede zemlje, kao i na verovatnoću intervencionističke politike.
“Ulozi su veliki”. U opasnosti nije samo mogućnost Argentine da razvije snažan lanac snabdevanja litijumom i verovatno baterijama, već i napredak globalne energije, rekli su analitičari Eurasia Group u istraživačkoj belešci objavljenoj 18. septembra.
– Ako se argentinski bum litijuma uguši, to će ometati snabdevanje potrebnim za revoluciju električnih vozila (EV), posebno kasnije ove decenije kada se očekuje da će se osnove ponude i potražnje za litijumom pooštriti – dodali su.
Latinska Amerika trenutno snabdeva oko 35% svetskog litijuma, prema Međunarodnoj agenciji za energiju, a prednjače Čile (26%) i Argentina (6%). Procenjuje se da region drži više od polovine globalnih rezervi litijuma, uglavnom lociranih u Argentini (21%) i Čileu (11%).
Trenutno Argentina ima dva projekta za ekstrakciju litijuma, jedan u severnoj provinciji Catamarca i drugi u susednoj Salti. Predviđa se da će obe operacije udvostručiti proizvodnju 2024. godine, a trenutno je u izgradnji još 10 projekata.
Rastući zamah iza buma rudarstva u zemlji znači da analitičari Eurasia Group očekuju da će proizvodnja litijuma u Argentini porasti pet puta sledeće godine i približno deset puta do 2027.
Eurasia Group je saopštila da bi jedna “osnovna sila” koja bi na kraju mogla omesti argentinsku industriju litijuma u nastajanju bio pad globalne potražnje i cena ispod očekivanja analitičara. Oni, međutim, primećuju da se ova perspektiva čini sve manje verovatnom. “Argentina je sada sopstvena prilika da prihvati ili izgubi” dodali su.
Cene litijum karbonata u Kini trgovale su se za oko 166.500 juana (23.124 dolara) uoči godišnjeg praznika “Zlatne nedelje” u zemlji, što odražava pad od skoro 70% u poređenju sa istim periodom prošle godine.
Gledajući unapred, očekuje se da će potražnja za litijumom biti povećana sve većom primenom tehnologija čiste energije, a neki analitičari veruju da bi cene mogle da porastu na rekordno visoke nivoe pošto se svet počne suočavati sa nestašicom.
– Argentina ima beskonačne neiskorišćene resurse kada je u pitanju rudarstvo. Govorimo o novom Čileu, ako ne i više – sa ključnim sastojkom vreme – rekao je za CNBC Mariano Machado, glavni analitičar za Ameriku u Verisk Maplecroft, globalnoj kompaniji za obaveštavanje o rizicima.
– Kada je u pitanju litijum (u Argentini) ne možete preskočiti, ali možete ubrzati taj proces, tako da to zaista smanjuje tu izloženost. Vidimo investitore i operatere iz svih sfera života koji dolaze u zemlju, ruski, kanadski, kineski, američki, to se dešava, što je veoma interesantno – rekao je on.
Argentina protiv Čilea
Čile je drugi najveći svetski proizvođač litijuma posle Australije i prerađivač esencijalnog metala baterija. Levičarski predsednik Gabrijel Boric objavio je u aprilu da država preuzima većinski udeo u litijumskoj industriji u zemlji, uznemirivši neke poslovne lidere.
Ovaj potez je protumačen kao kvazi nacionalizacija čileanske industrije, pri čemu privatne kompanije sada moraju da uđu u partnerstvo sa vladom kako bi iskoristile resurse litijuma u zemlji.
– Svi misle da u Latinskoj Americi, kada su u pitanju rudarstvo i litijum, Čile im pada na pamet. Stvar je u tome što, posebno u rudarskom pejzažu u Čileu, litijum postaje neka vrsta tamne tačke zbog želje države da se umeša u industriju – rekao je Machado iz Verisk Maplecrofta.
– U Argentini razmišljajte o tome kao o situaciji jin i jang. Sve u svemu, nejasna situacija, ali kada je u pitanju litijum, to je veoma svetla tačka. Trenutno je veoma dinamična situacija. Toliko da očekujemo da ako povećanje postane zaista ozbiljno, počećemo da viđamo zajednice domaćina koje govore: “Hej, želimo da budemo unutra”. Želim da promenite ovo mesto, da ga transformišete. Želim da budem deo energetske tranzicije, ali na aktivan način – rekao je Machado.
Argentina je već postala i postaće neka vrsta žarišta u pogledu litijuma i sve to donosi dobre i loše vesti. Severne argentinske provincije imaju istoriju ekstraktivnih aktivnosti i protivljenje im od strane lokalne zajednice.
Analitičari su upozorili da bi ekspanzija litijumske industrije na domaćem terenu mogla da izazove proteste zbog pristupa vodi, zabrinutosti za životnu sredinu i sporova urođenika. Zaista, početkom avgusta, autohtoni demonstranti iz severne provincije Huhui stigli su u argentinsku prestonicu Buenos Ajres nakon jednonedeljnog karavana u odbrani svojih teritorija i prirodnih resursa.
Protesti su održani ubrzo nakon što je kontroverzna promena zakona dala kompanijama za rudarenje litijuma veći pristup domorodačkim zemljama.
Šta je sa Kinom?
Očekuje se da će Kina igrati ključnu ulogu u razvoju argentinskog sektora litijuma u bliskoj budućnosti, pri čemu će zapadni proizvođači verovatno dobiti udeo na tržištu na duži rok. Međutim, predstojeći predsednički izbori mogu ugroziti ulogu Pekinga kao istaknutog trgovinskog partnera i glavnog kreditora infrastrukturnih projekata.
Opšti izbori u Argentini bi trebalo da se održe 22. oktobra nakon šokantne pobede krajnje desničarskog liberalnog ekonomiste Havijera Mileija na predsedničkim predsedničkim izborima u avgustu.
Milei, koji je 13. avgusta dobio 30,5% glasova, obećao je da zemlja više neće raditi sa “komunističkim” režimima ako on pobedi na izborima.
Analitičari kažu da Milejeva nepredvidiva priroda i nedostatak političkog iskustva otežavaju razumevanje kako će on nadgledati industriju litijuma ako dođe na vlast.
(Izvor: CNBC)
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.