U okviru Memoranduma, koji su potpisali drektor za komercijalu i strategiju “Er Srbije” Boško Rupić i generalni direktor komercijalnog upravnog odbora kompanije “Čajna Sautern” Vang Džen, kompanije će pregovarati o jačanju saradnje u raznim oblastima, kao što su kod-šer partnerstvo, kargo operacije, usluge zemaljskog opsluživanja, MRO usluge (održavanja, popravke i remonta), ketering, opcije saradnje u putničkim salonima u svojim mrežama i drugo, navodi se u saopštenju “Er Srbije”.
Generalni direktor “Er Srbije” Jirži Marek naveo je da u želji da svojim putnicima ponude što kvalitetnije, konkurentnije i isplativije usluge, srpska i kineska nacionalna avio-kompanija istražuju mogućnosti dalje komercijalne saradnje koja bi mogla da dovede i do zajedničkog ulaganja.
”Strateški planovi ‘Er Srbije’ usko su povezani sa razvojem saobraćaja sa Narodnom Republikom Kinom. Već skoro dve godine uspešno letimo do Tjenđina, 30. septembra po prvi put uvodimo direktnu avio-liniju između Beograda i Guangdžoua, a krajem 2024. godine planiramo da poletimo za Šangaj. Memorandum o razumevanju koji smo potpisali sa avio-kompanijom ‘Čajna Sautern’ predstavlja važan korak u unapređenju odnosa između naših kompanija, ali i država”, rekao je Marek.
Dodao je da se uz proširenje komercijalne saradnje, kojom se obezbeđuje još bolja povezanost Srbije i Kine, a putnicima otvaraju nove mogućnosti, razmatraju i zajednička ulaganja.
”Prilike su pred nama i mi ćemo se truditi da ih pametno iskoristimo”, rekao je Marek.
Predsednik “Čajna Sautern Erlajns Holding” kompanije Han Venšeng kazao je da je “Čajna Sautern” nedavno pokrenula novu avio-liniju iz Guangdžoua do Beograda, što će, istakao je, značajno unaprediti povezanost Kine i zemalja koje učestvuju u inicijativi “Pojas i put”.
”Potpisivanje ovog Memoranduma o razumevanju predstavlja ključni korak u posvećenosti ‘Čajna Sautern’ inicijativi ‘Pojas i put’, kao i novu polaznu tačku za saradnju sa Er Srbijom. U budućnosti, ‘Čajna Sautern’ i ‘Er Srbija’ blisko će sarađivati kako bi putnicima pružili besprekorno i izuzetno korisničko iskustvo”, naveo je Venšeng.
“Er Srbija” i “Čajna Sautern” su do sada sarađivale po osnovu interlajn saradnje u formi takozvanog specijalnog proratnog ugovora kojim su omogućene dodatne opcije putovanja za putnike između Beograda i Guangdžoua preko zajedničkih tačaka iz saobraćajnih mreža dva prevozioca.
Uvođenjem direktnih letova između prestonice Srbije i grada Guangdžou u Narodnoj Republici Kini, otvoriće se dodatne mogućnosti značajnog unapređenja pomenute saradnje u vidu dodatnih tačaka širom saobraćajnih mreža dve avio-kompanije, a preko Guangdžoua i Beograda.
Posetom kompaniji “Huaveј”, ministar Vesić završio je danas boravak u Kini. On je istakao da je Kina u poslednjih 14 godina investirala šest milijardi evra u Srbiji, navodeći da je ta država drugi investitor po snazi. Sastanаk sa predstavnicima “Huaveјa” Vesić je iskoristio da bi razgovarali o tome šta može dodatno da se uradi u Srbiji. On je rekao da će razmotriti njihove predloge u vezi sa upravljanjem na auto-putevima i prugama.