недеља, 23.04.2023, 08:30 -> 11:03
Извор: РТС
У спомен-подручју Доња Градина у Републици Српској обележава се Дан сећања на жртве усташких злочина у логору Јасеновац и Независној Држави Хрватској. Пренос је на нашем Првом програму од 11 сати.
Амбасадорка Израела Галит Пелег прочитала је писмо председника Исака Херцога у коме се наводи да запањујућа лепота Доње Градине и околине камуфлира поражавајућу истину са тог простора на коме су стотине хиљада људи побијено само зато што су имали идентитет Јевреја, Срба и Рома или зато што су били другачијег политичког погледа.
“Заједничка судбина наших предака повезује нас у овом најтмурнијем братсву. Наша обавеза је да се сећамо своје браће и да никада не заборављамо зло које је човек способан да учини”, стоји у писму израелског председника.
Држава Израел има посебну дужност, наводи се у писму Исака Херцога, да поштује успомене на оне који су страдали тако да свест о Холокауста никада не буде заборављена. Подсећање на Холокауст је витални део тог сећања.
Међународна заједница сећања на Холокауст има за циљ да се настави битка против антисемитизма а БиХ је део тога.
Опширније Краће
Делегације Републике Србије и Републике Срспске, предвођене Александром Вучићем и Милорадом Додиком, положиле су венце на спомен-обележје јасеновичким жртвама у Доњој Градини.
Председник Србије положио је венац на гробно поље “Тополе”.
После полагања венаца служен је парастос.
Вучић положио венац
РТС/Зоран Слепчевић
Логор Доња Градина оформљен је 1942. године у систему усташког логора Јасеновац, а био је активан све до завршетка Другог светског рата 1945. године и слома НДХ-а.
Према броју убијених, Јасеновац је трећи на светској листи логора, а по бруталностима које су почињене у њему- први, сматрају историчари.
Са 64.800 квадратних метара и 105 масовних гробница Доња Градина подсећа на страхоте и чува од заборава. Доња Градина је стратиште на које су чамцима преко Саве довођени из Јасеновца Срби, Jевреји и Роми где су на насуровији начин погубљени.
Према мишљењу историчара у Градини је спровођен системски геноцид на Србима, Јеврејима и Ромима и управо због тога треба да негујемо културу сећања.
Kозарска Дубица је тада изгубила половину свог становништва. Почетком рата у Козарској Дубици је живело више од 30.000 становника, после рата било их је мање од 15.000. Мештани овог места памте и сећају се војих жртава.
Парастосу жртвама усташког геноцида у Доњој Градини у Другом светском рату и полагању венаца присуствује државни врх Републике Српске и Србије. Присутни су и амбасадори Израела за БиХ са седиштем у Тирани Галит Пелег, Русије Игор Kалабухов, Србије Александар Ђорђевић, представници кинеске и мађарске амбасаде, Трећег пешадијског пука Оружаних снага БиХ, градова и општина у Српској, те невладиних организација проистеклих из одбрамбено-отаџбинског рата и потомци жртава. Обележавању присуствују и лидер Демократског фронта из Црне Горе Андрија Мандић, председник Демократске партије Срба у Северној Македонији Иван Стоилковић, директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону у Министарству спољних послова Србије Арно Гујон.
Према програму обележавања, предвиђено је полагање венаца на гробно поље “Тополе”, а потом парастос и помен жртвама на гробном пољу “Храстови”.