Dete ima pravo na porodičnu penziju …

Kakva su prava deca čiji je roditelj nestao, a imao je više od 15 godina radnog staža i po tom osnovu pravo na penziju? Da li deca u tom slučaju, (a pošto se roditelj proglasi mrtvim) imaju pravo na porodičnu penziju? Posle koliko godina od nestanka drugi roditelj ima pravo da podnese zahtev penzijskom fondu za ostvarivanje ovog prava, odnosno za isplatu porodične penzije. I šta ako se nestali roditelj ipak jednom pojavi? Da li se isplaćeni novac vraća Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje?

Samohrana majka desetogodišnje devojčice koja se nedavno javila našoj redakciji upravo je imala tu nedoumicu. Pošto je reč o malom gradu nije htela da je bilo ko sažaljeva kada čuje njenu priču, jer pokušava devojčicu da zaštiti od mogućih neprijatnosti. Njen muž je nestao pre sedam godina. Nije se vratio iz šume gde je sekao drva. Niko ga nije našao na mestu gde je testerom radio, nije bilo nikakvih tragova napada ili nesreće, ni oproštajnog pisma, poruke, telefonskog poziva…, priča ova majka.

Navodi da nikada ranije nije odlazio bez pozdrava, a kamoli da se ne vrati kući, pa se ona iskreno nadala da će se pojaviti. Ali, ni posle sedam godina ni traga ni glasa. Devojčica raste i majka ne bi da joj uskrati sve ono što imaju njeni vršnjaci: kompjuter, mobilni telefon, lepu garderobu… Odličan je đak, ali pošto je muž već imao 19 godina radnog staža kao varilac, žena je načula da bi dete moglo da ima neka prava.

Upitani kakva su prava dece u slučaju nestanka, a potom i proglašenja jednog od roditelja umrlim, a ima uplaćene doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje u Fondu PIO za „Politiku” odgovaraju da se prema zakonu, pravo na porodičnu penziju stiče samo po smrti osiguranika, odnosno korisnika penzije.

– Fond PIO ne može da pokrene postupak o ostvarivanju prava na porodičnu penziju bez dokaza o smrti, odnosno priloženog izvoda iz knjige umrlih. Postupak za proglašenje nestalog lica za umrlo pokreće se predlogom, pred nadležnim sudom – objašnjavaju iz Fonda PIO.

Đorđe Popović, advokat potvrđuje navode penzijskog fonda. Naglašava da se na osnovu rešenja o proglašenju osobe da je preminula koje je pravosnažno upisuju podaci u matičnu knjigu umrlih iz kojih dalje proizilaze sva prava. Kako penzijski zakon i nalaže ukoliko je reč o jednom članu ostvaruje se prvo na 80 odsto od porodične penzije, ako su dva člana 70…

– Da bi osoba bila proglašena mrtvom postavljeni i propisani uslov je pet godina da se o njemu ne zna ništa, nakon čega se podnosi vanparnički predlog. Ovim povodom se objavljuje i oglas u „Službenom glasniku” i ako se u postupku utvrdi da su ispunjeni svi uslovi ta osoba se proglašava preminulom – kaže advokat.

Dodaje da je dovoljno da dva svedoka dođu i potvrde da se taj i taj nije pojavio više od pet godina. Da ga niko nije video, čuo, sreo, da nema nikakvih saznanja o njemu. Ili da žena potvrdi, kako bi se pokrenuo postupak za ostvarivanje prava na porodičnu penziju.

Upitan šta se dešava ukoliko se osoba koja je proglašena posle pet godina umrlom, a potom se ipak jednog dana pojavi kući, da li se penzija vraća, odgovara da se rešenje o isplati porodične penzije stavlja van snage.

– To znači da se da isplata obustavlja, a sve isplaćene prinadležnosti moraju da se vrate penzijskom fondu.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com