Dolar je decenijama bio “kralj” u globalnoj trgovini: Sada američku valutu košta agresivno povećanje kamata – Kolika je cena

Američki dolar je decenijama bio kralj u globalnoj trgovini – ne samo zato što su SAD najveća svetska ekonomija, već i zato što je nafta, ključna roba potrebna svim velikim i malim ekonomijama, cena u dolarima. Većina roba takođe ima cene i trguje u američkim dolarima.

Blic preporučuje

Ali otkako su Federalne rezerve krenule na put agresivnog povećanja kamatnih stopa da bi se borile protiv domaće inflacije, mnoge centralne banke širom sveta podigle su kamatne stope kako bi zaustavile odliv kapitala i oštru depresijaciju sopstvenih valuta.

“Diverzifikacijom svojih rezervi u više valuta portfelja, možda bi mogli da smanje taj pritisak na svoje eksterne sektore“, rekao je Cedric Chehab iz Fitch Solutions.

Da bude jasno, američki dolar ostaje dominantan u globalnim deviznim rezervama iako je njegov udeo u deviznim rezervama centralnih banaka pao sa više od 70 odsto iz 1999. godine, pokazuju podaci MMF-a.

Američki dolar je činio 58,36 odsto globalnih deviznih rezervi u četvrtom kvartalu prošle godine, prema podacima MMF-ovog deviznog sastava deviznih rezervi. Komparativno, evro je daleka druga, sa oko 20,5 odsto globalnih deviznih rezervi, dok je kineski juan činio samo 2,7 odsto u istom periodu.

Kina je jedan od najaktivnijih igrača u ovom pokušaju s obzirom na njenu trenutno dominantnu poziciju u globalnoj trgovini i kao druga najveća svetska ekonomija.

Na osnovu proračuna CNBC-a o podacima MMF-a o pravcu trgovine za 2022., kontinentalna Kina je bila najveći trgovinski partner 61 zemlji kada je kombinovao i uvoz i izvoz. Za poređenje, SAD su bile najveći trgovinski partner za 30 zemalja.

“Kako kineska ekonomska moć nastavlja da raste, to znači da će ona imati veći uticaj na globalne finansijske institucije i trgovinu” – rekao je Čehab za CNBC prošle nedelje.

Kina je dugo među prva 2 strana vlasnika američkih trezorskih obveznica i stalno smanjuje svoje udele u vrednosnim papirima američkog trezora.

Kontinentalna Kina je od februara ove godine držala skoro 849 milijardi dolara američkih državnih obveznica, pokazuju najnoviji podaci američkog ministarstva finansija. Prema istorijskim podacima, to je najniži nivo u poslednjih 12 godina.

Promena dinamike

Kina nije jedina zemlja koja poziva na udaljavanje od američkog dolara. Brazilski predsednik Lula boravio je u državnoj poseti Pekingu u aprilu gde je navodno pozvao na smanjenje oslanjanja na američki dolar za globalnu trgovinu.

Trgovina između Brazila i Kine dostigla je 150 milijardi dolara 2022. godine, što je skok od 10 odsto u odnosu na pre godinu dana, prema S&P Global Market Intelligence.

Tokom nedavne posete Kini, malezijski premijer Anvar Ibrahim je rekao da je predložio osnivanje “Azijskog monetarnog fonda“ kako bi se smanjilo oslanjanje na američki dolar. U intervjuu za CNBC od 6. aprila, malezijski ministar trgovine je takođe priznao zabrinutost Malezije u vezi sa zavisnošću Azije od američkog dolara.

Na sastanku ministara finansija i centralnih banaka zemalja ASEAN-a u Indoneziji u martu, kreatori politike su takođe razgovarali o ideji smanjenja oslanjanja na američki dolar, japanski jen i evro i umesto toga “preći u naselja u lokalnim valutama”.

Indijski mediji su početkom aprila naveliko objavili da je Ministarstvo spoljnih poslova (MEA) objavilo da Indija i Malezija počinju da namiruju trgovinu indijskim rupijama.

Ekonomske koristi

Analitičari kažu da promena globalne ekonomske dinamike pokreće takozvani trend dedolarizacije koji može koristiti lokalnim ekonomijama na više načina.

Trgovanje u lokalnim valutama “omogućava izvoznicima i uvoznicima da uravnoteže rizike, imaju više opcija za investiranje, da imaju više sigurnosti u pogledu prihoda i prodaje”, rekao je bivši brazilski ambasador u Kini Markos Karamuru prošle nedelje za CNBC.

Još jedna korist za zemlje koje se udaljavaju od upotrebe dolara kao posrednika u bilateralnoj trgovini je da im se „pomogne da se pomaknu uz lanac vrednosti“, rekao je Mark Tinker iz ToscaFund Hong Kong za CNBC „Street Signs Asia“ početkom aprila.

“Ne radi se o prodaji jeftinih stvari Volmartu, držanju niskih cena za američke potrošače kako bi zaradili dolare za kupovinu njegove energije. Sada se radi o potpuno bilateralnom trgovinskom bloku”, rekao je Tinker.

U međuvremenu, rast neameričkih ekonomskih blokova takođe podstiče ove ekonomije da se zalažu za širu upotrebu svojih valuta. MMF procenjuje da bi Azija ove godine mogla da doprinese globalnom rastu sa više od 70 odsto.

“SAD rast bi mogao usporiti, ali rast u SAD više nije ono o čemu se radi. Postoji čitav blok koji nije iz SAD-a koji raste. Mislim da će doći do ponovne internacionalizacije tokova” rekla je Tinker.

Geopolitički problemi

Geopolitički rizici su takođe ubrzali trend udaljavanja od američkog dolara.

“Politički rizik zaista pomaže da se uvede mnogo neizvesnosti i varijabilnosti oko toga koliko je taj američki dolar zaista sigurno utočište” – rekao je ranije Galvin Chia iz NatWest Markets za Street Signs Asia.

Tinker je rekao da je ono što je ubrzalo pozive na dedolarizaciju odluka SAD da zamrznu ruske devizne rezerve nakon što je Moskva napala Ukrajinu u februaru 2022.

Juan je navodno zamenio američki dolar kao valuta koja se najviše trguje u Rusiji, navodi Blumberg.

Do sada su SAD i njihovi zapadni saveznici zamrznuli više od 300 milijardi dolara ruskih deviznih rezervi i uveli više sankcija Moskvi i oligarsima u zemlji. Ovo je primoralo Rusiju da prebaci trgovinu na druge valute i poveća zlato u svojim rezervama.

“Sada shvatate da ako se ne slažete sa američkom spoljnom politikom, rizikujete da vam ona budu konfiskovana ili zamrznuta. Morate imati alternativno mesto da stavite ta sredstva” rekao je Tinker.

Na Bliskom istoku, glavni izvoznik nafte Saudijska Arabija navodno je signalizirala da je otvorena za trgovinu u drugim valutama osim u dolarima.

Iako analitičari ne očekuju potpuni prekid trgovine naftom u dolarima u kratkoročnom periodu.

“Mislim da ono što više govore je, pa, postoji još jedan igrač u gradu, i želimo da pogledamo kako mi trgujemo sa njima na bilateralnoj osnovi koristeći juan” – rekao je Chehab.

Dolar je i dalje kralj

Uprkos sporoj eroziji njegove hegemonije, analitičari kažu da se ne očekuje da će američki dolar biti svrgnut sa trona u bliskoj budućnosti – jednostavno zato što trenutno ne postoje alternative.

“Evro je donekle nesavršena fiskalna i monetarna unija, japanski jen koja je još jedna rezervna valuta, ima sve vrste strukturalnih izazova u smislu velikog opterećenja duga.

Ako posmatrate rezerve juana kao udeo u ukupnim rezervama, to je samo oko 2,5 odsto ukupnih rezervi, a Kina i dalje ima ograničenja na tekućem računu. To znači da će biti potrebno mnogo vremena da bilo koja druga valuta, bilo koja jedinstvena valuta zaista uzurpira dolar iz te perspektive” – rekao je Chehab za CNBC.

Podaci MMF-a pokazuju da se od četvrtog kvartala 2022. više od 58 odsto globalnih rezervi drži u američkom dolaru – što je više nego dvostruko više od udela evra, druge valute koja se najviše drži u svetu.

Međunarodni rezervni sistem je i dalje sistem kojim dominiraju rezerve SAD – rekao je Chia.

“Sve dok to vlada većinom, sve dok nemate drugi valutni sistem ili ekonomiju koja je spremna da se približi tom međunarodnom dometu, konvertibilnosti i slobodnom plutanju i odgovornosti rezervne valute, teško je reći da će dolar biti raseljeni u narednih 3 do 5 godina. Osim ako neko ne istupi.”

(Izvor: CNBC)

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com