“Planiranje je nedovoljno, a manje od toga je efikasna realizacija plaranog”, izjavio je za Tanjug predsednik DRI Duško Pejović.
On je naveo da je DRI revizijom svrsishodnosti po ovoj temi utvrdila da postoje velike potencijalne rezerve i mogućnosti u korišćenju biomase.
Ocenio je da bi više biomase koja bi zamenila standardne energetske izvore uticalo i na povećanje energetske bezbednosti u Srbiji.
Svi revidirani subjekti, Ministarstvo rudarstva i energetike, Pokrajinski sekretarijat za energetiku, gradovi Bor i Pirot, te opštine Ruma i Bajina Bašta, dobili su preporuke kako bi korišćenje biomase bilo masovnije i efikasnije.
“Svi subjekti dobili su odgovarajuće preporuke, a ostavljen im je rok da izvrše svoje obaveze. Ministarstvu i Sekretarijatu preporučene su izrada podzakonskih akata putem kojih bi korisnici i obveznici mogli da bolje planiranju, realizuju i izveštavaju o korišćenju biomase kao OIE”, rekao je on.
U ovoj reviziji DRI je uočila da Bor i Bajina Bašta nemaju planska dokumenta za razvoj.
Pirotu je preporučeno da nastavi sa realizacijom aktivnosti na uvođenju biomase u proizvodnju toplotne energije, a Rumi da izradi studiju o potencijala OIE za svoju teritoriju.
DRI je našao da se u Apatinu kasni sa izgradnjom skladišta za biomasu pa je Sekretarijatu koji to finansira preporučeno da obaveže korisnika da privede objekat nameni.
Umesto duplih državnih stipendija, više stipendiranih
Država Srbija sa dve milijarde dinara godišnje stipendira više od 11.000 studenata, a Državna revizorska institucija utvrdila je da se zbog nedostataka u sistemu stipendiranja neki dobijaju duple stipendije, pa se propušta prilika da stipendije dobije još više studenata.
DRI je u danas predstavljenoj reviziji svrshishodnosti stipendiranja utvrdila da treba sprečiti pojavu da studenti primaju više stipendija iz budžeta, što je inače nedozvoljeno.
Konstatovano je da je nakon studentske, oko 1.000 studenata godišnje primalo i stipendiju za mlade talente, te da je oko devet posto korisnika stipendija za izuzetno nadarene primalo i stipendiju za mlade talente.
“Duplog stipendiranja, da jedan student prima dve stipendije iz državnog budžeta ima. Mi smo istraživali samo državne stipendije, a ima i drugih stipendija sa lokalnog nivoa”, rekao je u izjavi za Tanjug predsednik DRI Duško Pejović.
On je ukazao da i pored velikog iznosa i tolikog broja stipendiranih nema izveštavanja.
“Nedostaje izveštavanje šta se dogodi sa studentima koji su dobili stipendiju. Da li imaju obavezu i kakvu, i da li izveštavaju i da li neko prati realizaciju. Utvrdili da tu ima dosta propusta, i elemenata za poboljšanje”, rekao je on.
DRI je preporuke uputio Ministarstvu prosvete i ministarstvu nadležnom za stipendiranje nadarenih a Pejović kaže da bi njihovom primenom bila omogućena sredstva i za nove stipendije drugim studentima, te više stipendiranja za oblasti od prioriteta za državu, kao i da bi došlo do racionalnijeg korišćenje budžetskih sredstava.
Pejović je zaključio da je DRI utvrdila da ima dosta prostora i načina da se po ovom pitanju daju bolji odgovori na načine stipendiranja, kriterijume, uvažavanje društveno osetljivih grupa, te prioriteta države.
DRI se, takođe, bavio svrsishodnošću poslovanja u prevenciji i suzbijanju vršnjačkog nasilja u školama pa su preporuke poslate Ministarstvu prosvete i školama.
“Naš nalaz je usmeren prema Ministarstvu prosvete, da povede više računa o upućivanju smernica prema školama, koje su obveznici i nosioci akitvnosti u prevenciji i sprečavanju vršnjačkog nasilja”, rekao je Pejović.
Dodao je da su preporuke upućene i školama, a revidirano je bilo postupanje po vršnjačkom nasilju u beogradskim školama, osnovnoj “Mihailo Petrović Alas” i medicinskoj, te osnovnoj školi “Sveti Sava” u Gornjem Milanovcu i srednjoj ekonomskoj u Čačku.