EU PRODUŽILA EKONOMSKE SANKCIJE RUSIJI DO 31. JULA Planiraju i ograničenje ruskog dizela na 100 dolara po barelu

Savet EU odlučio je danas da produži za šest meseci, do 31. jula 2023 godine, sankcije usmerene na određene sektore ruske privrede.

Slušaj vesti

0:00/ 0:00

Foto: Shutterstock, Aleksey Nikolskyi / Sputnik, Sergei Ilnitsky / RAS Srbija

Trenutno se sastoje od širokog spektra sektorskih mera, uključujuci ograničenja trgovine, finansija, tehnologije i robe dvostruke namene, industrije, transporta i luksuzne robe. Takođe pokrivaju i zabranu uvoza ili transfera morske sirove nafte i određenih naftnih derivata iz Rusije u EU, de-SVIFT-ovanje nekoliko ruskih banaka i suspenziju aktivnosti emitovanja i dozvola za nekoliko dezinformacionih kuca koje podržava Kremlj, saopštila je EU.

Blic preporučuje

Ove sankcije su prvi put uvedene 2014 godine, kao odgovor na ruske akcije u Ukrajini, a zatim su bile proširene u februaru 2022. godine, posle vojne agresije Rusije na Ukrajinu.

Pored ekonomskih sankcija, EU je uvela različite vrste mera kao ograničenja ekonomskih odnosa sa anektiranim Krimom i gradom Sevastopoljem, kao i oblastima koje kontroliše vlada Donjecke i Luganske oblasti.

Od 24. Februara 2022 godine, EU je usvojila devet paketa sankcija.

EU planira ograničenje ruskog dizela

Evropska unija planira da ograniči cenu ruskog dizela na 100 dolara po barelu za premium ruskih naftnih proizvoda poput dizela i 45 dolara po barelu za proizvode kao što je mazut, rekli su zvaničnici Evropske unije.

Smatra se da bi na ovaj način mogli da se izbegnu loši efekti zabrane uvoza goriva koju ce EU uskoro uvesti.

Očekuje se da ce se odluka primenjivati od 5. februara.

Komisija je juče dostavila predlog državama članicama Unije, a očekuje da će ambasadori EU razgovarati o tome u toku dana.

Cilj je da se postigne dogovor pre stupanja na snagu, 5. februara, gornje granice cena na uvoz ruskih naftnih derivata, u skladu sa sporazumom između zemalja G7 (SAD, Kanada, Japan, Velika Britanija, Italija, Francuska i Nemačka).

Primena ove zabrane podrazumeva da zapadne osiguravajuce i brodarske kompanije mogu da osiguravaju ili prevoze teret ruske sirove nafte i naftnih proizvoda ako su kupljeni po ili ispod postavljene cene.

Prethodno ograničenje ruskih naftnih proizvoda na 60 dolara po barelu, je uvedeno 5. decembra 2022 godine.

Oba ograničenja cena funkcionišu tako što se zabranjuje zapadnim osiguravajucim i brodarskim kompanijama da osiguravaju ili prevoze teret ruske sirove nafte i naftnih proizvoda osim ako su kupljeni po ili ispod postavljene cene.

(Tanjug)

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com