Finska očekuje jednu od najvećih investicija do sada u industrijsku proizvodnju. Startap “Blastr Green Steel” iz Norveške je objavio da će u opštini Inko izgraditi čeličanu i prateći pogon za proizvodnju vodonika, koji će raditi na struju iz obnovljivih izvora.
0:00/ 0:00
Proizvodnja čelika je jedan od sektora koje je najteže dekarbonizovati. Veliki igrači se utrkuju u uvođenju najsavremenijih tehnologija kako bi izbegli rastuće troškove na ime emisija ugljenika i zadovoljili potrebe kupaca koji nameravaju da postignu ugljeničnu neutralnost. Jedna studija je nedavno pokazala da prebacivanje čeličane na elektrolučne peći i zamena fosilnih goriva vodonikom u procesu redukcije košta i do sedam milijardi evra, ukoliko se koristi isključivo električna energija iz solarnih postrojenja.
Blic preporučuje
“Blastr Green Steel”, sa sedištem u Norveškoj, počinje od nule. Ta kompanija, koju je 2021. osnovala investiciona firma “Vanir Green Industries” (VGI), planira da na lokaciji Jodbole u opštini Inko u južnoj Finskoj pokrene proizvodnju zelenog čelika s integrisanim pogonom za elektrolizu, u kojem bi pravila vodonik. Potpisala je pismo o namerama s kompanijom Fortum o ekskluzivnom korišćenju prostora na kojem se donedavno nalazila njegova termoelektrana na ugalj.
Blastr: Finska je idealna za projekat proizvodnje čelika s niskim emisijama
Investicija je procenjena na četiri milijarde evra, što bi je učinilo jednom od najvećih do sada u industrijsku proizvodnju u ovoj zemlji. Blastr tvrdi da će u postrojenju biti stalno zaposleno do 1.200 ljudi. Početak rada je predviđen za 2026. godinu.
„Finska je idealna lokacija za naš projekat. Ima ambiciozan cilj u pogledu smanjivanja emisija ugljenika, zatim povoljne i jasne uslove za rad zelene industrije, energente koji ne potiču iz fosilnih izvora kao i visokokvalifikovanu radnu snagu“, izjavio je Blastrov generalni direktor Hans Fredrik Vitusen.
Emisije CO2 će biti 95 odsto niže nego kod konvencionalne proizvodnje
Blastr je objavio da će umesto koksa i uglja upotrebljavati vodonik i tako smanjiti ugljenični otisak duž celog lanca vrednosti, sa ciljem da emisije ugljen-dioksida budu 95 procenata niže nego kod ustaljene tehnologije. Plan je da se proizvodi 2,5 miliona tona visokokvalitetnog toplovaljanog i hladnovaljanog čelika godišnje.
„Finska je odlično mesto za ugljenično neutralnu industriju i proizvodnju dekarbonizovanog čelika. Imamo jaku i pouzdanu elektroenergetsku mrežu, dobre uslove za proizvodnju energije bez emisija kao i efikasnu logistiku“, izjavio je ministar za privredna pitanja Mika Lintila.
Navdena mlada kompanija je otkrila da će se za potrebe projekta zadužiti i naći kapital, prenosi “Carbon Herald”. Generalni direktor Vitusen je istakao da je Finska izabrana delom zbog velike dostupnosti struje iz vetroelektrana.
(Izvor: Balkan Green Energy News)
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.