Litar evrodizela ove nedelje na pumpama u Srbiji će maksimalno koštati 214 dinara, a benzina evropremijum BMB 184 dinar. Dakle, u odnosu na prošlu nedelju dizel je ostao na istoj ceni, dok je benzin pojeftinio 4 dinara.
Cene goriva, tako već drugu nedelju padaju. Prošle nedelje je litra benzina pojeftinila 3 dinara.
Blic preporučuje
Barel nafte na zimu i preko 100 dolara?!
Sirova nafta Brent se prilikom trgovine u četvrtak na azijskim tržištima prodavala oko 86 dolara po barelu, dok je WTI nafta pojeftinila na nivo od 82,91 dolara.
Prošle nedelje cene nafte bile su u glavnom u padu i niže za oko 3 do 4 dinara. Cene nafte pale su u četvrtak za oko dva odsto na dan ranije, dok je u petak pala ispod 84 dolara za Brent, a cena nafte WTI na 82,15 dolara po barelu.
Kako objašnjavaju stručnjaci za “Blic Biznis” OPEK + su proizvodnju sa 44 miliona barela smanjili na 41 a iduće godine očekuje se da će doći do 40,2 barela. Još jedan od razloga koji vide kao važan za rast cena nafte je ekonomija koja u Aziji ima veći napredak nego što se očekuje, a kriza u Izraelu mogla bi da izazove dodatne probleme.
– Zbog toga se očekuje da će cena nafte ići i preko 100 dolara. I kriza u Izraelu mogla bi da izazove dodatne probleme, posebno ako bi došlo do zatvaranja Sueckog kanala, jer trećina proizvodnje nafte dolazi iz Persijskog zaliva. Ako bi došlo do eskalacije sukoba pre svega na relaciji Iran i Izrael, što je otvorena mogućnost, ako bi bio prekinut snabdevanje nafte iz persijskog zaliva gde su i Iran i Saudijska Arabija i Kuvajt i Irak osetilo bi se na svetskom tržištu a posledice bi bile nezamislive, što znači da ni Srbija ne bi bila izuzetak – istakao je za “Blic Biznis” Miloš Zdravković, stručnjak za energetiku.
Veće i akcize na gorivo u Srbiji
Domaći faktor koji će uticati na cenu goriva u Srbiji već od oktobra jesu akcize.
Vlada Srbije usvojila je Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o akcizama, kojim je predloženo povećanje specifičnih iznosa akcize na derivate nafte, duvanske prerađevine i alkoholna pića, kafu i tečnosti za punjenje elektronskih cigareta za 8 odsto u odnosu na važeće iznose akciza.
To praktično znači da će akciza na benzin biti povećana za 4,63 dinara za litar i iznosiće 62,47 dinara, na dizel bi trebalo da iznosi 4,76 dinara i biće 64,24 dinara, a na tečni naftni gas TNG bi trebalo da bude povećana za 3,61 dinar po kilogramu i da iznosi 48,78 dinara. Inače, akcize na benzin sada iznose 57,84 dinara, na dizel 59,48, a na TNG 45,16 po kilogramu.
Sada je pitanje samo da li će proizvođači veću akcizu prebaciti i na cenu koja ide prema potrošačima.
Ono što jeste dobra vest, bar kada je reč o jednoj vrsti naftnog derivata jeste to što se neće menjati do daljnjeg.
Podsetimo, na satanku Ministarstva energetike i naftaša zaključeno da je snabdevanje tržišta gorivom stabilno, uz očekivanje da se cena dizela neće menjati u narednom periodu.
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.