Sa njom smo razgovarali povodom ovogodišnjeg Dana prava javnosti da zna, odnosno tome da li su javna preduzeća i ustanove počele da govore o svojim poslovima koji bi morali da budu transprarentni.
Potpune i istinite informacije pomažu građanima da realno sagledaju opasnost, dok, njeno ćutanje krši ugled, ne samo organa, kompanije, već i države. Međunarodni dan prava javnosti da zna, podsetimo, obeležen je 28. septembra, a ustanovljen 2002. godine.
Osim toga, pre tri godine, Srbija je dobila, treći po redu Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, čiji je zadatak da štiti ove osetljive podatke. Dodatno, kako je zakon još nov, javile su se i neke nedoumice. To se, ispostaviće se, naročito odnosi na odnos poslodavac – zaposleni.
Još jedna nedoumica, naročito u stručnoj javnosti koja prati reformu pravosuđa jeste i da li će Visoki savet sudstva otvoriti rad za javnost, uvođenjem video prenosa sednica.
Naša sagovornica nam objašnjava na kojim poljima je potrebno hitno poboljšanje, a koje se pre svega tiče rada javnih preduzeća, odnosno trošenja novca građana.
Kristina Kalajdžić ističe da javna preduzeća i dalje prednjače kada je reč o “ćutanju”, a posmatrajući javne nabavke jasno je da postoji monopol ponuđača robe i usluga.
Da li se situacija u zemlji imalo povećala kada je reč ćutanju uprave?
– Kada govorimo o ćutanju uprave u kontekstu prava na pristup informacijama od javnog značaja, i dalje oko polovine svih izjavljenih žalbi Povereniku čine one izjavljene zbog toga što organ javne vlasti nije uopšte odgovorio na zahtev tražioca informacija (tzv. ćutanje uprave), kako stoji u godišnjem izveštaju Poverenika za 2022. godinu. Značajno je naglasiti da je od 221 žalbe koje su Povereniku uputili novinari, čak 98 izjavljeno zbog ćutanja uprave, što pokazuje da pored građana, ni novinari, koji informacije traže u interesu javnosti u proseku na svaki drugi zahtev dobiju ćutanje kao odgovor. Istovremeno, Upravnom sudu je u prošloj godini podneta 31 tužba zbog zaštite ovog prava. Nažalost, česti su slučajevi da organi vlasti informacije ne dostave tražiocima čak ni posle naloga Poverenika, pa je stepen neizvršenih rešenja i dalje visok.
Šta se zatiče “na terenu”, koje to ustanove najviše “ćute”? Da li su to i dalje mahom javna preduzeća?
– Dugo su ona bila najproblematičnija, a prema izveštajima Poverenika, ali i izveštajima naše organizacija (Partneri za demokratske promene Srbija), najteže se dolazi do informacija o radu republičkih organa.
Odmah iza njih nalaze se javna preduzeća koja se sve više zatvaraju za javnost. Poslednji slučaj o kojem se govorilo u javnosti jeste uskraćivanje informacija od strane jednog javnog preduzeća i jedne strane firme da formiraju zajedničku kompaniju.
Pored ovih primera, javnost najčešće ostaje uskraćena za informacije o tome kako se troše javna sredstava, što povećava sumnje na korupciju.
U tom smislu, na šta se odnose najveći problemi kod javnih nabavki? Da li su tenderi, interesi….?
– Portal javnih nabavki omogućava zainteresovanima da se informišu o javnim nabavkama koje se sprovode u Srbiji. Na prvi pogled, izgleda kao da institucije primenjuju pravila i procedure u skladu sa zakonima. Međutim, često su nedostupne informacije o izmenama ugovora, nakon njihovog zaključenja, a promene kao posledicu često imaju veće zaduženje državnih institucija.
U izveštaju Državne revizorske institucije, koja nadzire kako državne institucije troše novac, navodi se da su prilikom revidiranja javnih nabavki u iznosu od 150 milijardi dinara, utvrdili nepravilnosti u iznosu od 28,33 milijardi dinara.
Takođe, posmatrajući javne nabavke jasno je da postoji monopol pojedinih ponuđača robe i usluga.
Otkrijte nam primer koji se se odnosi na ćutanje administracije, bilo da je to institucija, ili lokalna samouprava?
– Primera je mnogo i ostaju bez epiloga godinama, poput uskraćivanja informacija o troškovima uređenja građevinskog zemljišta na popularnim lokacijama i sl.
Takođe, često ostaju nedostupne informacije o stanju životne sredine i zdravlju građana. Manje opasno, ali podjednako nezakonito jeste i to što i dalje nemamo informacije koliko je koštala izrada pojedinih spomenika.
Da li su građani u tom smislu informisani kada je reč o odnosu poslodavac-radnik, čini se da se o nekim pravima i te kako ne govori? Primer koji smo mi zapazili jeste i novo kovid bolovanje?
– Zato se institucije često koriste izraz “neophodno je da podižemo svest građana o…” Može se steći utisak da institucije mnogo brže šire svest građana o obavezama koje se za građane uvode, poput raznih taksi i plaćanja, a mnogo sporije ide podizanje svesti o pravima. Uloga države je da građane informiše o svim pravima koja imaju i o načinima kako da svoja prava ostvare. I civilni sektor u tome ima ulogu, jedna od boljih inicijativa koja upravo tome služi je portal “Otvorena vrata pravosuđa” na kojem građani mogu da se informišu o raznim pravima i obavezama, ali i da dobiju informacije o različitim postupcima pred državnim organima i sudovima, stoga pozivam Vaše čitaoce da posete sajt.