Otkako je u septembru u Njujorku stupio na snagu strogi zakon kojim je zapravo zabranjeno oglašavnje za kratkoročni najam na Airbnb-u, u ponudi na aplikaciji je ostalo samo 2 odsto od nekadašnjih 22.000 dostupnih stanova za turistički najam
Prema novim pravilima, svi domaćini moći će da stave stanove na Airbnb isključivo ako žive u objektu koji žele da iznajme i ako budu prisutni dok je u njemu i gost. Broj mogućih gostiju ograničava se na samo dva i kada se sve to zbroji – na Airbnb-u je praktično postalo nemoguće oglašavanje.
No, nije trebalo da prođe dugo vremena da se vlasnici stanova snađu i okrenu crnom tržištu. Umesto na Airbnbu, oglašavaju se na društvenim mrežama te manje poznatim i neregulisanim mrežama za najam stanova.
Broj smeštaja na Airbnbu u Njujorku smanjio se za više od 80 odsto, sa 22.434 u avgustu na samo 3227 do 1. oktobra, prema Inside Airbnbu, grupi za nadzor koja prati tu platformu za rezervacije. Međutim, samo 417 smeštanih jedinica registrovalo se kod gradskih vlasti, što sugeriše da je vrlo malo vlasnika stanova uspelo da dobiju potrebnu dozvolu za nastavak poslovanja.
PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE
Vlasnici stanova beže na crno tržište, nastao haos sa cenama
Kako pričaju vlasnici smeštaja u Njujorku, tržište sada izgledata potpuno drugačije, i svi se polako prebacuju na crno tržište.
Za nešto više od mesec dana, oglasi su se prebacili na Craiglist, Facebook, Houfy i nastavio je pravi haos po pitanju cena i one se sada podižu jer nema faktora uravnoteženja koja je predstavljala platforma.
Jedna od vlasnica smeštaja u Njujorku kaže za portal gothamist.com da sada traži goste preko Facebook Marketplace-a i u kratkom roku je dobila čak 200 upita za najam. Ona poučena ovim iskustvom istakla je da će Facebook Marketplace početi da dominira tržištem stana na dan.
Problem podivljalih cena najma u svetu su rešavali na sledeći način:
Sličan problem sa divljanjem cena najma već se pojavio u nekoliko gradova sveta. Na primer, Dalas je ograničio kratkoročni najam stanova samo na određene četvrti, San Francisku je moguće da iznajmljujete stan samo 90 dana svake godine. Slično je i u Amsterdamu koji dozvoljava samo 30 noćenja godišnje, a Pariz 120.
Berlin je još 2018. godine postpuno zaranio Airbnb, ali je kasnije poništio tu odluku.