Danas je med mnogo više od ukusne poslastice, to je i dragoceni eliksir zdravlja. Ovaj prirodni proizvod, i sve njegove prerađevine poput propolisa ljudi masovno kupuju, a novac ne štede ako znaju da je u pitanju pravi, prirodni med!
49. Međunarodni sajam pčelarstva juče je u Tašmajdanskom parku otvorio Savo Pavičić, gradski sekretar za poljoprivredu, i on će trajati do 8. oktobra. Sve to vreme građani će imati priliku da med kupe i po promotivnim cenama, koje su, kako kažu pčelari za Blic povoljnije nego redovne!
Blic preporučuje
Pčelari sa kojima smo razgovarali kažu da je med koji prodaju ovde licenciran i potpuno prirodan, samim tim i zdrav!
– Med koji prodajemo prave naše pčele. Nema nikakvih veštačkih zaslađivača i šećera, što je naravno važno ljudima. Kod nas se med od bagrema može kupiti po ceni od 1.300 dinara, šumski je 1.600, a livadski 1.100 – kaže za “Blic” Ivana Manić iz pčelarskog gazdinstva Manić u Zaječaru.
Na linku koji sledi možete da pročitate sve što treba da znate o tome kako da prepoznate lažni med.
Osim toga što prodaju bagremov, livadski, lipov, šumski i suncokretov med, u ovom gazdinstvu prodaju i brojne vrste imuno meda koji je odličan za imunitet.
– Mi imamo i med koji je odličan za ovo hladno vreme koje nam se bližu. Takao imao “imuno stong” med, “imuno kids” med i druge vrste mešavina meda koji pomažu protiv anemije, kod problema sa prostatom, za održavanje imunitete, povećanje energije i slično. Svi ti proizvodi imaju dozvolu i licencu i potpuno su zdravi i ispitani – kaže ona za “Blic”.
Kako se kreću cene
Kada su u pitanju prosečne cene meda na ovom sajmu one su vrlo povoljne, i zaista je isplativo pazariti ovde do nedelje do kada traje sajam.
Tako se kilo bagremovog meda može kupiti za 1.400 dinara, kilo livadskog meda za 1.000 dinara, kilo šumskog meda za 1.200, kilo lipovog meda za 1.000.
Foto: Nikola Todorović / Ringier
Mešavina sa pergom pola kile 1.300 dinara
Malo je skuplje ako hoćete da kupite neke vrste ekstrakta meda, ili saća. Pa se tako na sajmu za 1.600 dinara može kupiti saće u medu, pola kila mešavine perge, meda, mleče, polena i propolisa košta 1.300 dinara, dok je pola kila mešavine meda, mleča, polena i 1.100 dinara. Perga je inače Perga jedan od najkvalitetnijih proizvoda od pčela. Ona predstavlja fermentisani polen i devet puta je kvalitetnija od polena.
Mešavina meda i mleča je nešto jeftinija i košta 1.000 dinara, samo 10 grama matičnog mleča košta 800 dinara, a ista cena je u proseku i za 10 grama perge.
Benefiti korišćena meda
Med se smatra super-hranom iz prirode, a njegove zdravstvene prednosti su dobro poznate svima nama.
Foto: Nikola Todorović / Ringier
Samo jedna kašičica sirovog meda dnevno može da ublaži ili potpuno spreči pojavu alergijskih simptoma. Med se koristi i kod problema sa artritisom, konjunktivitisom, alergijama, artritisom, kašljem, posekotinama, dijabetesnih ranica koje teže zarastaju, osipom, dijarejom, nesanicom, grčevima u nogama, manjih opekotina, zapušenog nosa, sinusitisa, bola u grlu, čira na želucu…
Ulaganje u pčelarstvo ključno
– Sledeće godine ćemo uložiti znatna sredstva u pčelarsku opremu, ali i edukaciju budućih pčelara. Za ovu godinu je organizovana besplatna edukacija na Poljoprivrednom fakultetu u Zemunu, koja će trajati od 9. do 11. oktobra. Polaznici će biti u prilici da slušaju eminentne profesore, sa Mićom Mladenovićem na čelu. Mladi pčelari će moći dva dana da slušaju obuku, dok je zadnji dan organizovana praktična obuka na oglednom dobru “Radmilovac” – naveo je Savo Pavičić resorni gradski sekretar.
Foto: Grad Beograd
Slobodan Čumić Predsednik Društva pčelara Beograda i Organizacionog odbora sajma je istakao da je ovo najveća sajamska manifestacija na otvorenom u Srbiji koja okuplja najbolje pčelare iz Srbije i regiona. Ukazao je i na to da je pčelarstvo mnogo više od pukog zanimanja.
– Pčelarstvo je umetnost, nauka i način života koji nas povezuje sa prirodom i njenim darovima. Manifestacija je postala prepoznatljiva u celom regionu, a u pčelarskom svetu je najveća u Evropi i tradicionalno se održava u prvoj nedelji oktobra – naveo je Čumić.