Kilogram crnog luka i preko 150 dinara: Svi se pitaju šta mu je drastično poguralo cenu

Prema zvaničnim podacima, inflacija u Srbiji je u 15,6 odsto, i zvanični stav NBS je taj da nju najviše guraju cene hrane i energenata, ali naši sugrađani suočeni sa pojedinačnim poskupljenjima hrane često ostanu zabezegnuti, kao što je slučaj i sa cenom crnog luka koji je za dva meseca poskupeo više od 200 odsto. Kilogram crnog luka trenutno košta oko 150/160 dinara.

.

Foto: Snežana Krstić / Ringier

.

Ako pogledamo preciznije cene, kilogram crnog luka se kreće između 130 i čak 200 dinara u prodavnicama, dok je na pijacama on pomenutih 150-ak dinara, pa sve do 180. Početkom godine, cene crnog luka su se kretale oko 60 dinara. Dakle, cena kilograma crnog luka je sada jednaka kilogramu limuna.

Blic preporučuje

– Cena crnog luka, domaćeg kolačara je trenutno 180 dinara, holandski je 150. Sve nas koji proizvodimo i prodajemo na tezgama luk cena je iznenadila, međutim, po svoj prilici da se naš narod malo odaljio od svojih proizvoda i ne seje luk, pa bude i cena viša”, rekao je Zoran Ćiriman, prodavac za tezgom voća i povrća na čačanskoj pijaci, za RINU.

Foto: Snežana Krstić / Ringier

On dodaje da ukoliko neko želi da prođe povoljnije i da se ne iznenađuje kad dođe u kupovinu na pijacu, onda je pravi način da sami posadite luk u svojoj bašti. Jer, tada vas mnogo jeftinije košta.

– Od kilograma semenskog luka koji košta svega 250 dinara na kraju sezone može roditi i do 20 kilograma tog povrća, samo treba da se zasuču rukavi. Nekada su ljudi luk sadili i oko kalema, oko voćaka kruške, šljive, dakle treba samo da se radi ko poseje dva kilograma, obezbedio se za celu godinu”, rekao je Ćiriman.

Ni krompir ništa jeftiniji

Naši sugrađani poslednjih par dana ističu i cenu krompira. Ova namirnica je kao i crni luk naglo poskupela poslednjih meseci, pa se tako njegova cena sada kreće na nivou od nekih 100 dinara po kilogramu.

– To je cena koja je adekvatna za krompir ovog kvaliteta, da bi se proizveo krompir koji kada se donese kući može da se iskoristi, koji nije crn i bušan, u njega mora dosta da se uloži. Cena po hektaru sa ulaganjima do vađenja krompira je oko 7.000 evra da bi se proizvela kvalitetna roba, u poslednje vreme je problem i sa radnicima kojih nema dovoljno, jer oni imaju mogućnost da se zaposle u firmama, jedna dnevnica je 4000, znači za deset radnika samo za dnevnice potrebno je 40.000, kaže za RINU povrtar Saša Ćendić iz sela Mršinsci kod Čačka.

(Izvor: RINA, Blic Biznis)

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com