Mali: “Više od 500 velikih svetskih investitora je htelo naše obveznice”

Republika Srbija, zemlja prirodnih lepota, ljubaznih domaćina, pristupačnih ljudi, dobrog humora, ukusne hrane, vrhunskih sportista.

Izvor: Blic

Foto: TANJUG/ MILOŠ MILIVOJEVIĆ/bs

Foto: TANJUG/ MILOŠ MILIVOJEVIĆ/bs

Tako nas stranci najčešće opisuju poslednjih godina, otkad smo stigli u sferu njihovog interesovanja.

Istovremeno, kao ministra finansija, posebno me raduje što je Srbija postala zemlja razvoja, investicija i napretka, piše u autorskom tekstu Siniša Mali, potpredsednik Vlade i ministar finansija, povodom emitovanja državnih evroobveznica za kojima je tražnja bila šest puta veća od ponude.

Ponosni smo i zadovoljni što je Srbija deo svetske investicione mape, što je pod budnim okom najvećih svetskih ulagača i što smo, čak i u ovim dramatičnim trenucima za svetsku ekonomiju, dobro pozicionirani i atraktivni za investiranje.

Kakva je pozicija Srbije među investitorima, pokazuje nam rekordno interesovanje ozbiljnih, renomiranih investitora, prilikom poslednje emisije državnih hartija od vrednosti. Naime, Republika Srbija je 19. januara emitovala evroobveznice denominovane u dolarima ročnosti pet i deset godina, pri čemu je prikupljeno 1,75 milijardi dolara. Pritom se, za evroobveznice naše zemlje, nakon prezentacije postignutih ekonomskih rezultata međunarodnoj investicionoj javnosti, nadmetalo više od 500 velikih svetskih investitora nudeći ukupno više od 11 milijardi dolara, što je šest puta više od ponude.

To su investitori koji žele da kupe naše obveznice, da time finansiraju naš dalji razvoj, jer to smatraju dobrom investicijom, ulaganjem koje je sigurno. Istovremeno, postigli smo odličnu kamatnu stopu, i na tržištu kapitala prošli slično kao Mađarska, koja je članica Evropske unije i ima investicioni rejting, a bolje od Rumunije koja takođe ima investicioni rejting i deo je EU.

Mi smo, dakle, za dalja ulaganja u železničku i putnu infrastrukturu, za izgradnju bolnica, domova zdravlja, škola, vrtića prikupili 1,75 milijardi dolara po kamatnoj stopi kakvu ne ostvaruju ni zemlje Evropske unije, jer je došlo vreme kada novac postaje sve skuplji i skuplji.

Impresivno je da su se u 2023. godini, koja će biti godina opstanka za mnoge, za srpske državne hartije od vrednosti nadmetali investitori u konkurenciji koja nije viđena ni u godinama pre krize. A, imali smo godine kada nismo mogli ni kredit da dobijemo, jer se novac ne daje nesigurnim klijentima.

Važno je i da se objasni građanima, koji ne moraju da znaju šta su to evroobveznice, kako funkcioniše međunarodno tržište kapitala, kakvi morate biti da vas primete i zainteresuju se za vas. Najjednostavnije, morate da steknete ugled zemlje koja je finansijski stabilna, koja zna da stvari drži pod kontrolom kada nije lako, koja dobro upravlja javnim dugom i pritom vodi ekonomsku politiku investicionog razvoja i zaštite kupovne moći njenih građana, jer je inflacija prošle godine preplavila ceo svet. Istovremeno, da se ulaže u dalji razvoj, da se ne staje, i uprkos recesiji koja je sve prisutnija u svetu, ostvaruje privredni rast.

Ponavljam, sve to uprkos krizi, a, dodao bih, i uprkos domaćim manirima pojedinaca da se osporava svaki napredak. Teško mi je da zamislim da postoji zemlja sa više fudbalskih i političkih analitičara po glavi stanovnika od naše, pa nekada rezultati nisu jasni od kakofonije koju proizvode ovi drugi.

Dok oni koji bi da se bave politikanstvom osporavaju sve što je u ovoj zemlji urađeno u prethodnoj deceniji, Srbija je radila, išla napred, pozicionirala se kao atraktivna investiciona destinacija, što smo imali priliku da vidimo i na već pomenutoj aukciji državnih hartija od vrednosti.

U godini kada novca nema, i kada je sve teže doći do njega, kada svi strahuju od daljeg razvoja sukoba u Ukrajini i daljeg rasta cena energenata, Srbija je imala šest puta veće interesovanje investicione javnosti od obima emisije. Time je naš uspeh mnogostruko bolji.

Ovo je prva svetska kriza u kojoj Srbija ne grca u dugovima, ekonomski parametri ne zveckaju bankrotom, ima planove za ulaganje u budućnost, a ne samo planove kako da preživi, čemu smo svedočili godinama.

Danas živimo u zemlji koja je sposobna da se izbori sa teškim svetskim problemima, sa jakom ekonomskom politikom koja drži privredni rast iznad minusa, a javni dug pod kontrolom. Danas živimo u zemlji rekordno niske nezaposlenosti, koja je privukla čak 4,4 milijarde evra stranih direktnih investicija tokom prošle godine.

Danas živimo ono čemu je toliko generacija pre nas moglo samo da se nada – Da žive u Srbiji, zemlji investicija, razvoja i napretka.

Autor: Siniša Mali, potpredsednik Vlade i ministar finansija

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com