Nakon što su odlučili da postanu proizvođači organske lavande, tim od pet mladih poljoprivrednika primetio je da je poslednjih godina fokus na kvantitetu, dok se istovremeno zanemaruje kvalitet obrade i proizvodnje. Kako i sami kaži u svom radu svakodnevno su se susretali sa izazovima korišćenja tradicionalne mehanizacije, a kao ključne probleme poljoprivrednika u njihovoj branši videli su košenje na strmim terenima, učestalo prskanje i zalivanje voćarskih i vinogradarskih zasada, kao i nedostatak radne snage, u svim aspektima poljoprivredne proizvodnje.
Foto: Ustupljene fotografije
Zbog toga je ovaj mladi tim zaljubljenika u moderne tehnologije, stručnjaka iz oblasti robotike, došao do rešenja za ove probleme i konstruisao Soter Rover, koji je i ovogodišnji finalista konkursa Generator Zero koji sprovodi OTP banka.
Šta je Soter Rover?
Soter Rover je elektro-hibridna robotska platforma, na daljinsko upravljanje i sa GPS navigacijom, koja već koristi postojeće alate za motokultivatore i traktore kategorije I i II.
Zabavna je za upotrebu i bezbedna za rukovaoce pri košenju, prskanju, površinskoj obradi zemljišta, čišćenju snega i drugim komunalnim poslovima. U poređenju sa traktorima, ima između 50 i 70 odsto manju potrošnju goriva, što značajno doprinosi smanjenju emisije ugljen-dioksida, a time i efekta staklene bašte, uz efikasniji radni učinak.
Kako ovaj mladi tim objašnjava, patentiran inovativni sklop mehaničkih i tehničkih elemenata mašinu čini kompaktnom i robusnom, čak pet do 10 puta lakšom od traktora kategorije I i II, što rezultuje smanjenjem kompresije tla i obezbeđivanjem kontinuiranog fertiliteta zemljišta, kao i očuvanjem njegovog biodiverziteta.
Šta se sa njim postiže?
Mladi poljoprivrednici i izumitelji ove robotske platforme objašnjavaju da sa mogućnošću simultanog rada i do pet umreženih jedinica Soter Rovera, umesto tradicionalne poljoprivredne opreme, značajno se smanjuje karbonski otisak poljoprivredne proizvodnje kako po jedinici proizvoda, tako i po zaposlenom operateru. Korišćenje elektro-hibridnog pogona, koji ima manju potrošnju goriva u odnosu na tradicionalne traktore, dovodi do smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte, uključujući i ugljen-dioksid.
Kako funkcioniše?
Finalisti Generatora Zero kažu da je razvojnim planom predviđeno korišćenje SWARM tehnologije za simultani rad umreženih autonomnih jedinica, kao i upotreba različitih vrsta senzora za on-site praćenje useva, prikupljanje podataka o kvalitetu zemljišta i vremenskim uslovima. Sve navedeno doprinelo bi optimizaciji procesa u poljoprivrednoj proizvodnji, omogućavajući precizno i efikasno prskanje, zalivanje i đubrenje.
“S obzirom na to da težimo očuvanju životne sredine kroz digitalizaciju i optimizaciju radnih procesa u poljoprivredi i landscaping, u planu nam je konstrukcija potpuno električne platforme, sa poboljšanim performansama, koja bi u značajnoj meri doprinela našim ciljevima. Takođe, nastojimo da budemo jedni od pionira u oblasti proizvodnje autonomnih vozila u Ag-tech sektoru, uz želju da pored proizvodnje samih robotskih platformi uspemo da edukujemo poljoprivrednike o prednostima precizne poljoprivrede i modernizacije agri-food sektora”, objašnjava mladi tim.
Foto: Ustupljene fotografije
GENERATOR ZERO – MOTOR ODRŽIVE BUDUĆNOSTI
Kao i svake godine, tako i ove konkurs Generator želi da preduzetnicima i inovatorima omogući da svojim inovativnim idejama i projektima doprinesu održivoj i digitalnoj budućnosti. Pokrenut od strane OTP banke, od 2017. godine do sada kroz ovaj projekat podržano skoro 100 inovativnih originalnih ideja koje su se našle u finalu.
Pored toga program je bio jedan od prvih koji je pomogao maloj i srednjoj privredi da u svoje poslovanje uvedu digitalne promene, ali i jedan od onih koji su pomogli preduzetnicima da prevaziđu krizu prouzrokovanu pandemijom COVID-19 tokom 2020. godine. Poslednji ciklus koji je sproveden prošle godine posvećen je smanjenju karbonskog otiska, i predstavlja jedinstven konkurs te vrste.
Koliki je značaj Generator imao za male privrednike i ceo inovacioni eko sistem svedoči rekordan broj prijava koji je stigao ove godine, a sam projekat je do sada osvojio četiri nagrade.