MMF: Azija najveći gubitnik ako se globalna ekonomija podeli

Azijsko-pacifička regija mogla bi izgubiti više nego bilo koja druga regija ako globalni trgovinski sistem bude rastrgan zbog geopolitičkih napetosti, upozorio je Međunarodni monetarni fond (MMF).

Slušaj vesti

0:00/ 0:00

Foto: shutterstock

Azijsko-pacifičke zemlje mogle bi izgubiti više od 3,0 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) ako se trgovina poremeti u sektorima pogođenim nedavnim američkim sankcijama protiv Kine na korišćenje čipova proizvedenih bilo gde u svetu s američkim alatima i ako se necarinske barijere u druga su područja porasla na “nivoe iz razdoblja Hladnog rata”, prema objavljenoj studiji MMF-a.

Blic preporučuje

To je dvostruko više od predviđenog iznosa globalnih godišnjih gubitaka.

Sektori u azijskim zemljama mogli bi pretrpeti prosječan gubitak zaposlenosti od čak 7,0 odsto zbog smanjene trgovine, dodaje Fond.

– Kada je reč o daljem povećanju trgovinske neizvesnosti i restriktivnih mera, to će na kraju eskalirati u fragmentaciju tržišta i podelu sveta – rekao je Krišna Srinivasan, direktor Odeljenja za Aziju i Pacifik MMF-a na današnjoj konferenciji za novinare u Singapuru, prenosi CNBC.

– Azija rizikuje da izgubi puno jer je ključni igrač u globalnim lancima snabdevanja, a u rascepkanom svetu rizikuje izgubiti više nego bilo ko drugi -izjavio je on.

Znakovi globalne fragmentacije pojavili su se tokom američko-kineskog trgovinskog rata 2018. Međutim, novi signali fragmentacije, poput rusko-ukrajinskog rata, još su zabrinjavajući. Sankcije protiv Rusije dodatno su povećale neizvesnosti vezane uz trgovinske tokove, objavio je MMF.

Nesigurnost oko trgovinske politike, a ne samo restriktivne mere same po sebi, mogla bi kočiti privrednu aktivnost budući da kompanije obustavljaju zapošljavanje i ulaganja, a nove kompanije odlažu ulazak na tržišta, navodi se u izveštaju.

Na primer, MMF je utvrdio da su trgovinske napetosti između SAD-a i Kine u 2018. uticale nakon dve godine na pad investicija za oko 3,5 odsto.

MMF napominje da se njegovo istraživanje fokusiralo na uticaj fragmentacije na trgovinu, ali da bi proces mogao imati i druge dublje posledice, poput “raspada financijskih veza”.

– Financijska fragmentacija može dovesti do kratkoročnih troškova zbog brze deprecijacije financijskih pozicija i dugoročnih troškova zbog smanjene diversifikacije i sporijeg rasta produktivnosti zbog pada izravnih stranih ulaganja – objašnjava MMF.

Foto: shutterstock

Ova međunarodna financijska organizacija poziva zemlje da uklone štetna trgovinska ograničenja i smanje neizvesnost uklanjanjem prepreka u svojim politikama.

– Može se više staviti naglasak na digitalizaciju, ulaganje u obrazovanje… i što je najvažnije, međunarodnu saradnju, jer želimo izbeći rizik fragmentacije… važno je da svi delujemo sada, da delujemo zajedno – rekao je Srinivasan .

Takođe postoji zabrinutost zbog odliva kapitala iz Azije jer kamatne stope u regiji zaostaju za onima u Sjedinjenim Državama. Za sada, međutim, problem ostaje “savladiv”, dodao je Srinivasan, ističući da je situacija s protokom kapitala u Aziji mešovita.

(SEEbiz)

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com