On je najavio da će jedan od prioritetnih ciljeva ministarstva u ovoj godini zato biti suzbijanje sive ekonomije, a predviđen je pojačan nadzor na mestima na kojima se očekuje nelegalna trgovina – pijacama, otvorenim tržnim centrima, na prodajnim mestima, kao i prodaja preko interneta.
Radićemo na jačanju kapaciteta inspekcije, ne samo u broju inspektora, nego i u materijalno-tehničkom smislu, kao i obezbeđenju savremenih softverskih rešenja koja omogućavaju efikasan inspekcijski nadzor, objasnio je on.
Prema navodima Ministarstva trgovine, identifikacija osoba koje se bave trgovinom na internetu uvek je veliki izazov, prvenstveno zbog male količine podataka koji bi pomogli da se one pronađu.
U protekloj godini tržišna inspekcija primila je 872 prijave protiv neregistrovanih trgovaca.
Srbija lane postigla rekordnu spoljnotrgovinsku razmenu
Srbija je prošle godine ostvarila rekordnu spoljnotrgovinsku razmenu od 66,6 milijardi evra, koja je veća od bruto domaćeg proizvoda naše zemlje, izjavio je Momirović i dodao da je izvoz po stanovniku bio veći od 4.000 evra, saopštilo je Ministarstvo.
U teškoj borbi sa inflacijom koju smo uvezli uspeli smo da naše građane zaštitimo od ekonomskog udara koji je došao kao posledica rata na istoku Evrope i velike energetske krize. Naša trgovinska razmena u ekonomski i politički izuzetno teškoj godini koja je iza nas nastavlja da beleži veliki rast” rekao je on.
Dodao je da je Evropska unija i dalje najznačajniji kupac naših roba i usluga i da njeno učešće u našem ukupnom izvozu iznosi 64 odsto.
Kada je reč o pojedinačnim zemljama, Momirović je istakao da je Nemačka ostala naš najznačajniji spoljnotrgovinski partner sa 8,2 milijarde evra vrednom ukupnom razmenom, dok za njom sledi Kina sa 5,8 milijardi evra.
Tradicionalno najveći suficit, naveo je on, ostvaren je sa zemljama regiona i to sa Crnom Gorom, oko milijardu evra, zatim sa Bosnom i Hercegovinom, 843 miliona evra i sa Severnom Makedonijom, 459 miliona evra.