“NAJGORE JE ZA NAMA” Vladimir Vučković za “Blic Biznis” o inflaciji, kamatama i dobrim vestima: “Izražen rast cena još nekoliko meseci, a onda kreće USPORAVANJE”

Ima nagoveštaja što se tiče inflacije da je najgore za nama. Pozitivne vesti dolaze najpre iz najvećih svetskih privreda u kojima se ona usporava, a usporeno je i podizanje kamatne stope američke centralne banke u borbi protiv rastućih cena. To je dobro jer ukazuje na mogućnost da i kod nas inflacija uspori i verovatno će se to i desiti u narednim mesecima.

Slušaj vesti

0:00/ 0:00

Foto: Goran Srdanov / RAS Srbija

Tu dobru vest najavljuje u intervjuu za “Blic Biznis” doktor ekonomskih nauka Vladimir Vučković, vodeći predavač i član društva Mokrogorska. On dodaje i da stagnacija inflacije u evrozoni poslednjih meseci ukazuje da je realno očekivati njen pad do kraja godine.

Da li ovaj trend znači i pad cena?

Kada čujete vest o padu inflacije, to ne znači da su cene pale, već da se samo usporava njihov rast. U tom smislu, osećanja su pomešana: dobro je što je dostignut vrhunac inflatornog talasa, ali to ne znači da je on potpuno zaustavljen i da će cene od sada mirovati ili da će se kretati nadole. Neko će reći da je to sve slaba uteha, ali i to je bolje nego da se stvar dodatno pogoršava.

Da li se situacija u Srbiji pogoršava jer je inflacija već dva meseca 15,1 odsto, što je znatno više negO u evrozoni, a pritom se i bazna inflacija čak malo povećala u decembru?

Ovaj podatak pokazuje da je rast cena rasprostranjen na većinu proizvoda i usluga i da se kod nas tek očekuju pozitivne vesti. Ima određenog vremenskog pomaka u dešavanjima u svetu i kod nas. tako je bilo kada je inflacija počela da se zahuktava, tako će biti i sada kada se ona smiruje. Kada se podvuče crta rekao bih da smo prošli otprilike kao mnoge zemlje, ni mnogo bolje ni gore. Suočavamo se, doduše, s jednim nepovoljnim specifičnim faktorom – kod nas je, za razliku od drugih zemalja, skok cene električne energije bio prigušen u 2022, a u ovoj godini će biti veći nego u okruženju i doprinosiće inflaciji. Biće važno da fiskalna politka bude odgovorna i da ne doliva ulje na inflaciju, a to konkretno znači da imamo male budžetske deficite i primerene apetite države.

Da li je usporavanje inflacije na globalnom nivou rezultat pada cene gasa, koja je bila jedan od glavnih njenih pokretača, ili ima i drugih faktora?

To jeste jedan od faktora, kao i smirivanje cena drugih primarnih proizvoda, sirovina i materijala koji se koriste kao inputi u proizvodnji. Podizanje kamatnih stopa je takođe “ohladilo” privrede i delovalo u smeru obuzdavanja cena. Važni su, s druge strane, i neki dugoročni trendovi. Na primer, klimatske promene i mogući poremećaji u proizvodnji hrane i prelazak na proizvodnju koja je manje štetna za životnu sredinu mogu u višegodišnjem periodu da doprinesu visokim cenama. Tome možemo dodati geopolitičke i energetske neizvesnosti, deglobalizaciju, kao i starenje stanovništva u svetu, povećanu tražnju za mnogim uslugama i rastuće plate manje raspoložive radne snage.

Mogu li te neizvesnosti onda da spreče da se stope inflacije vrate na one pre krize odnosno na nivo od oko dva odsto?

Sada je dodatno pitanje da li ćemo se vratiti na uobičejene stope inflacije do oko dva odsto, i u svetu i kod nas, ili ćemo živeti u izmenjenim okolnostima u kojima je godišnja inflacija od četiri do pet odsto nova realnost. Ako se to desilo, onda bismo mogli da zaboravimo na niske kamatne stope i one će ostati na nivou za nekoliko procenata višem od onog što smo imali u prethodnih desetak godina. Istini za volju, nije ni normalno da osnovne kamatne stope budu oko nule ili čak i negativne, a to smo imali kada je euribor u pitanju, na primer.

Vladimir Vučković

Foto: Zoran Ilić / RAS Srbija

Vladimir Vučković

Nove projekcije pokazuju da se očekuje oporavak od inflacije i svođenje na dva posto tek 2025. godine. Kako takva predviđanja mogu da se odraze na privredu i građane, kako u evrozoni tako i Srbiju?

Inflacija od dva odsto od 2025. bila bi dobar rezultat, jer ima razloga, kao što smo naveli, da se plašimo da će viša inflacija ostati trajno prisutna. Bilo kako bilo, privreda i građani uče da žive s višim cenama. To nije lak proces jer pogađa naše navike, obrasce potrošnje, investicione odluke, odluke gde ćemo živeti i raditi i, uopšte, pogled na budućnost. Ipak, ključno će biti da li se u Srbiji ostvaruje privredni rast koji će odbaciti i dovoljno profita za vlasnike biznisa i dovoljno sredstava za budžetsku isplatu rastućih plata u javnom sektoru i penzija. Treba naći pravu meru i omogućiti privatnom sektoru da obavi ove funkcije. To je ključni zadatak države, a u suprotnom niko neće biti zadovoljan.

Rekli ste da je za Srbiju neprijatan faktor za inflaciju poskupljenje struje. Najavljena je i korekcija cene gasa pa da da li je u takvim okolnostima realna projekcija NBS da bi inflacija za ovu godinu trebalo da se kreće oko 11 posto?

Projekcija je realna, s tim što se ovaj podatak odnosi na prosečnu inflaciju u ovoj godini. U 2022. je ona bila blizu 12 odsto. Iako građani ne razlikuju međugodišnju, mesečnu i prosečnu inflaciju – a sve se komuniciraju, pa može doći do zabune – one jesu važne za donosioce odluka. Tako da bih se vratio na ono što građane najviše interesuje: projekcije NBS na neki način uključuju izražen rast cena još nekoliko meseci a onda njihov sporiji rast i ulazak u jednocifrenu zonu. Čini mi se da taj zaključak najbolje opisuje i ono što se dešava i ono što je bilo planirano.

Evropska centralna banka predviđa i rast referentne kamatne stope sa sadašnjih dva na tri posto do kraja godin,e kao i povećanje euribora. Koliko će to poskupeti zaduženje građana i privrede?

Mora da se živi, radi i investira, pa će relativno visoke kamatne stope da se preliju na cene proizvoda, usluga i rada. Građani i privreda mogu da odlažu odluke o zaduživanju, ali ne na neograničeno dug rok. Ostaju jedino preporuka da se ne zadužuje niko ko ne može da prihvati rast rate kredita za nekoliko desetina evra i nada da će se rast inflacije i kamatnih stopa uskoro zaustaviti.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com