NEMOGUĆNOST NAPREDOVANJA NA RADNOM MESTU SVE VEĆI PROBLEM Većina ŽENA misli da bi BOLJE radile posao od nadređenih

Postoji veliki jaz u poverenju između muškaraca i žena na radnom mestu. Većina, 64 odsto žena, misli da može da radi posao svog menadžera bolje od njih, naspram 47 odsto muškaraca koji veruju u isto, prema novom istraživanju “Monster”, koje je obuhvatilo 6.847 radnika u februaru.

Slušaj vesti

0:00/ 0:00

Foto: shutterstock

Ta perspektiva ne odražava nužno da se žene osećaju vešto u svom poslu, već potcenjeno i zanemareno za rukovodeće pozicije, kazala je stručnjak za karijeru Viki Salemi za “CNBC Make It”.

Blic preporučuje

„Žene osećaju da mogu da rade posao svog menadžera“, istakla je ona, „ali su isfrustrirane jer im se ne pruža prilika“.

Mnogo je manja verovatnoća da će žene reći da osećaju da dobijaju istu količinu i kvalitet mogućnosti kao i muškarci na radnom mestu: 66 odsto muškaraca veruje da svi na poslu imaju isti pristup mogućnostima, naspram samo 23 odsto žena, prema “Monsteru”.

Foto: shutterstock

Nedostatak mogućnosti ima sve veći efekat na žene na svim nivoima na radnom mestu. One su rekle da im je jasna vizija za budućnost njihove karijere glavni prioritet, a nedostatak potencijalnog napredovanja najveća crvena zastava koja bi ih navela da odbiju ponudu za posao.

Ozbiljan jaz u napredovanju tera žene da odustanu u istorijskom broju

Žene lideri napuštaju svoje organizacije najvećom stopom ikada, povećavajući jaz između žena i muškaraca na višim pozicijama, prema nedavnim podacima “LeanIn.org” i “McKinsey & Company”.

Uprkos sumornoj statistici, Salemi kaže da kompanije mogu mnogo da urade kako bi osigurale da žene dobiju jednake mogućnosti da dugoročno uspeju u karijeri. One mogu da pruže ženama jasne puteve do liderstva kroz programe mentorstva i sponzorstva, da prošire mogućnosti, kao i da osiguraju da nedovoljno zastupljeni lideri ne budu ostavljeni da budu „jedini“ na svojim pozicijama.

„Bez obzira na strukturu, imajte jasnu viziju kako bi žene mogle da vide budućnost svojih karijera u narednih godinu dana, pet ili 10 godina“ sa kompanijom, istakla je Salemi.

Poslodavci mogu dalje da podržavaju žene na poslu uz adekvatne beneficije za roditelje (koje će žene verovatnije ceniti) kao što su plaćeno porodično odsustvo, podrška za brigu o deci i fleksibilni rasporedi.

Foto: shutterstock

I trebalo bi da se postaraju da sve plaćaju ravnopravno, što je još uvek problem.

Na primer, 77 odsto muškaraca veruje da su svi plaćeni isto, u odnosu na 24 odsto žena – s obzirom na to da one kažu da su pravedne i jednake plate broj 1 za njih na radnom mestu.

Prema procenama Biroa za popis stanovništva, jaz u platama među polovima, koji traje decenijama, sada iznosi 82 centa za prosečnu ženu za svaki dolar plaćen muškarcu.

(Izvor: BIZLife)

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com