Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvuje danas u Beogradu skupu povodom obeležavanja 100 godina penzijskog sistema u Srbiji.
0:00/ 0:00
Takođe, prisustvuju ministar finansija Siniša Mali, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković, gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić i drugi.
– Ići ćemo da povećamo broj vaučera, kao i životni standard uz povećanje penzija, rekao je Vučić.
Kako je istakao predsednik od 1. oktobra počeće da se koriste penzionerske kartice za celu Srbiju.
– Razmišljamo kako dodatno da povećamo životni standard za penzionere. O mestima gde ćemo moći da održimo besplatne preglede, kao i najbolju maksimalnu zaštitu i meru. Kao i da imaju posebne pogodnosti i u trgovinskim radnjama. Da znaju da imaju na punu korpu, da će da plate niže cene. To sve može da počne od 1. oktobra. Mi sad od marta krećemo u akciju da se se to spovede, rekao je Vučić.
– Da kada penzioneri imaju punu cenu 10.000 dinara, da će platititi manje 200, 300 ili 500 dinara manje, što nije malo”, rekao je Vučić.
Objašnjavajući penzionerske kartice on je istakao da kao država idu u žestoku akciju da pronađemo što je moguće više firmi koje će učestvovati u akciji.
– Nekada se to radilo za Beograd, a sada to radimo i u celoj Srbiji, naglasio je Vučić uz napomenu da je ovo veoma ozbiljna stvar, da će obuhvatati i restorane i mnoge druge delatnosti i da je to jako dobra stvar za penzionere.
– Cilj je da za dve godine prosečna penzija bude 450 evra, dodao je predsednik.
100 godina penzijskog sistema u Srbiji
Skup se održava u sali “Jugoslavija”, ispred koje su postavljeni promotivni štandovi Fonda PIO, Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, JP “Pošta Srbije”, banke Poštanska štedionica, Službenog glasnika, Dunav osiguranja, Turističke organizacije Srbije i Udruženja banja Srbije.
Penzijsko osiguranje uspostavljeno je 1922. godine usvajanjem Zakona o osiguranju radnika čime se Srbija pridružila zemljama koje su se odlučile za model koji je uspostavio tadašnji nemački kancelar Oto fon Bizmark, a u kome država pomaže radnicima da zadrže standard nakon odlaska u penziju.
To je u većini evropskih zemalja i sada jedini model državnih penzija. Devedesetih je na području bivše Jugoslavije doživeo krizu, a početkom 2.000-ih urađena je velika reforma penzijskog sistema koja je, između ostalog, podrazumevala uvođenje dobrovoljnog penzijskog osiguranja.
(Izvor: Blic Biznis, Tanjug)
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.