ODAKLE ĆEMO SADA UVOZITI NAFTU Rupu u nabavci “crnog zlata” popunićemo iz drugih članica OPEK, a evo i koliko će to da nas košta

Juče je stupio na snagu embargo na izvoz sirove ruske nafte morskim putem u okviru jednog od paketa sankcija EU, kojim je pogođena i Srbija. Praktično za naše tržište više ne postoji mogućnost uvoza ruske nafte. Ipak, kako kažu stručnjaci, to nas neće drastično pogoditi, jer smo i do sada pretežno uvozili Iračku i Kazahstansku naftu.

Slušaj vesti

0:00/ 0:00

Rast cena nafte

Foto: shutterstock

Rast cena nafte

Kako nam pričaju stručnjaci do 5. decembra 2022. bilo 47 odsto iračke nafte, dok je 23 odsto domicilna proizvodnja, 16 odsto ruska nafta, a 11 odsto iz Kazahstana, 3 odsto Norveška nafta.

Blic preporučuje

– A u prošlosti smo 40-50 odsto iračke, 35 odsto kazahstanske, nešto norveške, domicilna proizvodnja je bila manja, ali ruske svakako najmanje. Naša rafinerija je dizajnirana za sve tipove nafte, kaže za Blic Biznis, Miloš Zdravković stručnjak za energetiku.

– Ruska nafta proizvedena na teritoriji Ruske federacije neće moći da se doprema preko Janafa, dok će na primer kazahstanska moći ili mogu ruske kompanije koje posluju u Iraku recimo da dopremaju naftu. Ali kod nas ne bi trebalo da bude problema sa snabedevanjem jer mi imamo rezerve za dva meseca, ističe on dodajući: “Nafta se lako zameni na evropskom tržištu, dok je teže zameniti ruski gas”.

Ako pogledamo aktuelne cene, nafta iz Iraka se na međunarodnom tržištu prodaju po ceni od 70,85 dolara po barelu (za Bashar Heavy) i 77,9 za (Bashar Medium), prema podacima sajta OilPrice. Cene nafte iz drugih zemalja članica OPEK se danas kreću od 80 do 85 dolara po barelu.

Srbija će morati da nađe način i da dopre do drugih država OPEK-a. Pored navedenih zemalja tu su i Alžir, Indonezija, Iran, Kuvajt, Libija, Nigerija, Katar, Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Venezuela.

10 najvećih proizvođača nafte * po milionu barela na dan

  1. SAD-16,5
  2. Saudijska Arabija-11
  3. Ruska Federacija-10,7
  4. Kanada-5,1
  5. Irak-4,1
  6. Kina-3,9
  7. UAE-3,7
  8. Iran-3,1
  9. Brazil-3
  10. Kuvajt-2,7

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini više od 100.000 ljudi. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com