Протест “Србија против насиља” одржан је 23. пут у Београду и завршен испред Председништва на Андрићевом венцу.
Колона са учесницима протеста “Србија против насиља” дошла је до зграде РТС-а, где је поручено да је руководство РТС-а покушало постављањем мамографа да се спречи прилазак згради и обраћање.
Код зграде РТС-а колона се кратко задржала и наставила даље ка Андрићевом венцу.
Фото Лазар Јановић
Oкупљени грађани кренули су у шетњу такозваном “медијском трасом“ до РЕМ-а и Радио-телевизије Србије.
Протест ће бити завршен на Андрићевом венцу код зграде председника Републике.
Фото Лазар Јановић
Опширније Краће
Активиста удружења “Чувари Каблара” Милош Кувекаловић, који је био приведен током почетка радова на видиковцу, рекао је да је на Каблару направљено насиље над природом, насиље над законима Републике Србије, а пре пар дана, како је рекао, и насиље над њима.
“Нас су држали осам сати у притвору, нису нам скинули лисице, по наређењу највероватније начелника СУП-а, прво су нам рекли да ћемо бити 48 сати у притвору, али је била реакција јавности и после саслушања смо пуштени после осам сати”, рекао је на протесту “Србија против насиља”.
Најавио је да ће зато у уторак бити организован протест испред Владе Србије у трајању од 12.50 до 21.00, онолико колико су они били у притвору.
Посланик и бивши градоначелник Новог Сада Борислав Бора Новаковић каже да када кажемо Нови Сад, помислимо на град мирнијих и питомих људи, али Нови Сад се у последњих десет година, као и Београд, као и цела Србија, знатно променио.
Посланик Јанко Веселиновић из посланичке групе “Правац Европа” рекао је да желе да Србија буде развијени свет коме тежимо.
“Хоћемо Србију срећних људи. Хоћемо Србију која није на дну лествице”, каже Веселиновић и додаје да желе да судови ради свој посао и да криминалци буду у затвору.
“Желимо да се Србија ослободи коцкарница, да не буду поред школа и да се забрани рекламирање коцкарница”, рекао је Веселиновић.
Опширније Краће
Окупљање грађана на 23. протесту “Србија против насиља” почело је вечерас око 18 сати испред Народне скупштине.
Саобраћајна полиција блокирала је саобраћај испред Пионирског парка, Народне скупштине, у делу Таковске улице и Булевара краља Александра.
Игор Топаловић
Опширније Краће
Протест “Србија против насиља”, 23. по реду, завршен је испред Председништва, а саобраћај који је био блокиран у улици Краља Милана, у Таковској, Светогорској, Македонској и Дечанској је поново успостављен, као и код Дома Народне скупштине.
Испред парламента учесницима протеста су се обратили посланик Народног покрета Србије Борислав Новаковић, лидер Покрета за преокрет Јанко Веселиновић и активиста Милош Кувекаловић.
У Краљеву је 21. пут одржан протест против насиља. Протестном шетњом од центра до главне аутобуске стзнице и назад до Трга српских ратника окупљени су подржали захтеве за смене и оставке четворо градских функционера са функција на којима се налазе назвавши њихов одлазак “Пут без повратка”.
Посланичке групе дела опозиције су потписале пре пар недеља “Договор за победу”, који подразумева заједничко деловање за ванредне београдске и парламентарне изборе.
Представници дела опозиције су раније предали и захтеве руководству РТС-а којима, између осталог, траже заступљеност у информативном програму пропорционално времену које имају у парламенту, покретање нове дебатне емисије у вечерњим сатима на Првом програму и да се, поред групног учествовања, њихови представници позивају и у емисије самостално, без, како кажу, нужног присуства партија на власти.
Захтеви протеста
Од раније познати захтеви протеста су моментална смена свих чланова РЕМ-а, хитно укидање ријалити програма и емисија које промовишу неморал и насиље на телевизијама са националном фреквенцијом, забрана штампаних медија који својим садржајем промовишу насиље, агресију и крше новинарски кодекс.
Такође, траже смену руководства РТС-а због, како су рекли, емитовања програма који афирмишу насиље, криминал и агресију.
Захтевају и одузимање националне фреквенције Пинку и Хепију због, како наводе, кршења закона и промоције насиља, агресије и неморала.
Међу захтевима су смена министра унутрашњих послова Братислава Гашића и шефа Безбедносно-информативне агенције Александра Вулина.
До сада одржано 22 протеста “Србија против насиља”
Први протест “Србија против насиља” одржан је 8. маја, а 12. маја грађани су на другом протесту блокирали мост Газела на два сата.
Трећи протест одржан је 19. маја, а тада су били блокирани Газела и Бранков мост.
Четврти протест одржан је 27. маја, а учесници су након шетње формирали прстен око зграде РТС-а.
Током петог протеста, 3. јуна, учесници су после шетње формирали прстен око зграде Председништва.
Шести протест, одржан 9. јуна, завршен је пошто су после окупљања и шетње учесници направили прстен око зграде Владе Србије.
Протест је седми пут у Београду одржан 17. јуна. Учесници су после окупљања испред Дома Народне скупштине и шетње Улицом кнеза Милоша, блокирали ауто-пут код Мостарске петље и Аутокоманде. Протести су истог дана одржани у још три града – Новом Саду, Нишу и Крагујевцу.
Осми протест одржан је 24. јуна. Грађани, који су се окупили испред Дома Народне скупштине, кренули су у протестну шетњу до Аутокоманде, где су до 21 час блокирали ауто-пут.
У петак, 30. јуна, у оквиру протеста, одржана је блокада – блокирани су ауто-путеви у Новом Саду и код Центра “Сава” у Београду.
Девети протест “Србија против насиља” одржан је 1. јула у Београду, али и у више градова широм земље – Зрењанину, Смедереву, Шапцу, Краљеву, Крагујевцу, Јагодини, Лесковцу… Због кише, протест је одложен у Нишу. У престоници, демонстранти су шетали до зграде Телевизије Пинк, где су протестовали због, како су навели, узурпирања националне фреквенције и пуштања ријалити програма који промовишу насиље.
Грађани су се десети пут окупили у Београду 8. јула, када су одржали протестну шетњу до седишта Полицијске управе за Град Београд у Булевару деспота Стефана.
Једанаести протест одржан је 15. јула, када је још једном био блокиран ауто-пут код Мостарске петље.
Грађани су, током дванаестог протеста, поново дошли до зграде Радио-телевизије Србије, када је студент Димитрије Димић, који је данима штрајковао глађу на Андрићевом венцу, прекинуо штрајк.
У суботу 29. јула протест “Србија против насиља” одржан је тринаести пут, а учесници су после окупљања испред Скупштине Србије прошетали до Републичког јавног тужилаштва.
Током четрнаестог протеста, одржаног 5. августа, демонстранти су од Народне скупштине, улицом Кнеза Милоша ишли до моста Газеле, који су блокирали.
Петнаести протест одржан је 12. августа. Теме окупљања биле су насиље над женама и одлазак младих из земље, а учесници су прошетали до Владе Србије.
Тема шеснаестог протеста, одржаног 19. августа, била је просвета, а учесници протеста су прошетали до Министарства просвете и Председништва Србије.
Седамнаести пут грађани су се окупили 26. августа, када су поново прошетали до зграде РТС-а и седишта РЕМ-а.
Осамнаести протест одржан је у суботу, 2. септембра. Тема су били образовање и владавина права, а шетало се од Скуштине Србије до зграде Министарства просвете и правде.
Деветнаести протест одржан је прошлог петка, 8. септембра. Окупљање је почело испред зграде Владе Србије, одакле је протестна поворка кренула до зграде Телевизије Пинк, где је протест и завршен.
У суботу, 16. септембра одржан је двадесети протест “Србија против насиља”. учесници су прошетали “медијском трасом“ до зграде РТС-а, где су прочитали захтеве.
Пре две недеље 23. септембра одржан је двадесет први протест, а први пут на бини испред Народне скупштине су се нашли и политичари, посланици дела опозиције који су недавно потписали “Договор за победу”. Окупљени су после говора прошетали “медијском трасом” до зграде РТС-а.
Двадесет други протест “Србија против насиља”, у организацији дела опозиције, одржан је прошле суботе, протест је почео као и обично испред Скупштине Србије, окупљени су прошетали “медијском трасом” и протест је завршен испред зграде председника републике.