Око: Рибникар, па Младеновац – има ли краја злочинима

Мајор Немања Ђуран, начелник Управе криминалистичке полиције за Град Београд рекао је у емисији Око да је први део злочина прошле ноћи  извршен на територији Полицијске управе Смедерево у селу Мало Орашје где је осумњичени У.Б. испалио више пројектила и убио пет, а ранио троје људи.

Након тога је наставио свој крвави пир и дошао до села Дубона у општини Младеновац, где је убио још три особе.

Истиче да су га током ноћи брзо лоцирали у једном селу поред Крагујевца. Сачекали су да дођу и специјалне јединице МУП-a, САЈ, Жандармерија, Јединица за посебно обезбеђење и Одељење за посебне акције Управе криминалистичке полиције које су га експресно лишиле слободе.

Навео је да је осумњичени у оба села где је извршио злочин дошао својим возилом, али да је, да би избегавао полицију кренуо неким алтернативним путевима где се и заглавио у неприступачним пределима.

Након тога је, каже Ђуран наставио пут пешке и дошао до једног објекта где је видео возило које је узео и наставио пут ка Малом Пожаревцу.

“Видевши полицију на наплатној рампи, зауставио је таксисту, ушао у возило и рекао му да је наоружан бомбом, да ће га разнети и да вози где он каже. Ми смо врло брзо утврдили где се он налази и изведена је ова акција без инцидената”, истакао је Ђуран.

Додао је да истрага траје и да ће бити утврђено чије је пронађено оружје и како је он дошао у његов посед.  

“Закон није могао да претпостави да ће дете да изврши такав злочин”

Вања Бајовић, професорка Правног факултета у Београду је указала да се у оба случаја ради о младим особама које су осумњичене за извршење злочина, у првом детету од 13 година, а у другом особи од 21 годину.

“Ми морамо да знамо све околности случаја да би прејудицирали потенцијалну санкцију. Лицима млађим од 21 годину не може да се изрекне казна доживотног затвора. Овде треба улазити у психолошке мотиве и где смо ми као друштво и као родитељи заказали и где је кривица у свима нама”, оценила је Бајовићева.

Указује да што се тиче убиства у ОШ” Владислав Рибникар”, наш законодавац није могао да претпостави да ће дете моћи да изврши тако гнусан злочин.

Да ли би померање старосне границе направило промену

Растко Петаковић, правник указује да би да је граница за то извршено кривично дело била спуштена са 14 на 12 година, максимална казна којом би малолетни дечак био изложен била око четири године у Казнено-попраном дому.

“То би значило, он има 13 година, он би са 17 година изашао. Не говоримо о томе да би то померање границе направило неку фундаменталну промену у друштву  с једне стране. То лице је колико сам упознат на неком виду психијатријског посматрања. Ако размислимо да та установа у којој се налази мора да размисли да ли ће за 15 дана, за годину дана за  пет или за десет година пустити то лице и ризиковати да можда може да учини некакво слично дело, можемо бити прилично уверени да ће сви лекари који су стручни вероватно озбиљно размислити када ће га и да ли ће га пустити”, оценио је Петаковић.

Бајовићева је појаснила да у принципу лекари дају мишљење, али да решење мора да одобри суд и да га партикуларно продужава на сваких шест месеци. То се, како је навела, у сваком случају, сматра једним лишењем слободе.

Баровић: Нелегално оружје велика безбедносна претња

Владимир Баровић, професор Филозофског факултета у Новом Саду је оценио да највећи број грађана прописно и савесно држи оружје, али да увек има неодговорних појединаца као и да је тешко проценити колико има нелегалног наоружања.

“То је веома опасно и велика безбедносна претња по све наше грађане. Зато не би требали да имамо отпор према одређеним законским решењима која предвиђају пооштравање мера и санкција који злоупотребљавају и користе нелегално оружје”, нагласио је Баровић.

Додаје да не можемо само санкцијама решити проблем већ и едукацијом грађана, јер нам је безбедносна култура на веома ниском нивоу.

Петаковић: Недопустиви неморал и непристојност у медијима

Петаковић је посебно указао да је количина неморала и непристојности која се десила после ова два злочина нешто што је недопустиво посебно у медијима.

“Плашим се тога да величамо убице с једне стране. С друге стране плашим се и преурањених коментара”, рекао је он.

Како је навео један од разлога што је хтео да говори у емисији је што је професор с факултета Политичких наука ( Драган Симеуновић) поменуо врло паушално како дечак од 13 година можда има Аспергер синдром или како има аутизам и како је то повезано с тероризмом.

“То је искрено разлог који је мене највише мотивисао да дођем овде данас, зато што моја ћерка има аутизам. Зато што знам колико сам се изборио за то да она буде укључена у разред у којем се налази. И зато што пре свега знам колико је та школа, тај разред бољи због тога што је она ту. Када чујем неку тако паушалну оцену која се граничи и са надрилекарством и неморалом, просто то ме мотивисало да дођем и кажем – чекајте људи, најчешће су злочинци људи који нису ментално поремећени, људи који немају проблеме у развоју, нека ментална обољења”, указао је Петаковић.

Због тога постоји, истиче Кривични законик и мисли да када се деси оваква трагедија сви имамо прво емоције, а онда, како каже,  желимо да покажемо прстом у неког другог.

“Мислим да је добар тренутак и овај данас, да мало одморимо и доживимо тај шок емотивно и да онда покушамо разумно да се суочимо с тим шта треба да урадимо као друштво, као заједница да се то више не понови”, поручио је Петаковић.

Целу емисију “Око” можете погледати у видеу.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com