Petina gradova i opština digitalizovalo usluge

To su pokazali rezultati prvog pilot merenja novouspostavljenog Lokalnog indeksa e-Uprave (LEI), koji meri napredak opština i gradova u razvoju elektronske uprave.

e-uprava

Kako je rečeno, Niš i Vranje mogu da se pohvale najboljim učinkom.

Pored toga što imaju najefikasniju e-Upravu, to su i jedine lokalne samouprave svrstane u kategoriju više razvijenih. U srednje razvijenim je 57 gradova i opština dok je 60 u kategoriji niže razvijenih.

Među visoko razvijenim, ali i nerazvijenim, nema nijedne lokalne samouprave.

Trenutna razvijenost e-Uprave na lokalu ocenjena je kao srednje razvijena sa 40 odsto ispunjenosti kriterijuma LEI indeksa.

Potpredsednik upravnog odbora NALEDA-a Nikola Dašić je rekao da je sprovedena obuka u kojoj je učestvovalo oko 147 lokalnih samouprava u cilju unapređivanja kadrova za pružanje elektronskih usluga.

“Vrednost indeksa pokazuje gde treba usmeriti podršku za dalji razvoj elektronske uprave”, rekao je Dašić.

Koordinatorka za regulatornu reformu NALED-a Jelena Milutinović kazala je da je podatke upitnika popunilo 119 opština navodeći da su prema skali koja ocenjuje razvoj elektronske uprave Niš i Vranje dobili ocenu 4, dok su ostale opštine i gradovi dobile niže ocene.

Zamenik direktora Kancelarije za IT i e-Upravu Zoran Mišić naveo je da je državni organi imaju trenutno registrovano 880 usluga od kojih su 729 namenjene građanima.

“Imamo preko 600.000 korisnika koji su se uz pomoć digitalnog servisa obučavali za polaganje vozačkog ispita u poslednjih sedam godina. Pored ovog servisa postoje i digitalni servisi poput moja prva plata, e-beba, e-vrtić”.

Državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Čedomir Rakić rekao je da će pomoću LEI indeksa ministarstvo detektovati opštine koje nisu sprovele digitalizaciju i pružiti im podršku u razvoju.

“Ministarstvo državne uprave i samouprave insistira na regionalnom razvoju i ovaj indeks će ukazati na lokalne samouprave kojima je potrebna pomoć pri digitalizaciji e-Uprave. Uveren sam da će manje lokalne samouprave ovo shvatiti kao priliku da unaprede servise”, kazao je on.

Šef odeljenja za saradnju Delegacije EU u Srbiji Nikola Bertolini je naveo da je za Srbiju važno da akcenat stave na digitalizaciju usluga na lokalnom nivou zbog decentralizacije koje zahteva EU.

“Ovaj projekat stavlja akcenat na evropski princip supsidijarnosti. Evropska integracija se ne odvija samo na centralnom nivou, 70 odsto politika EU se implementira na lokalnom nivou, zato stavljamo akcenat na digitalizaciju i dostupnost informacija”, zaključio je Bertolini.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com