Poslovna klima u kriznom periodu, šta pokazuje istraživanje Američke komore

Tradicionalno istraživanje poslovne klime i poverenja investitora “Deseto prolazno vreme”, koje radi Američka privredna komora, daje prikaz percepcije članstva u toj komori, ali i poslovnog okruženja u Srbiji, njihovog poslovanja u tekućoj i planova za narednu godinu.

Istraživanje je sprovedeno od jula do septembra 2022. godine.

Cilj uključivanja i poređenja stavova velikih investitora i malih kompanija je jasnije sagledavanje stanja celokupne domaće ekonomije i neophodnih koraka za njen brži rast.

Amalija Pavić, zamenica izvršnog direktora u Američkoj provrednoj komori, rekla je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, da je istraživanje rađeno na dva uzorka, prvi uzorak su članice Američke privredne komore – uglavnom velike kompanije, preko 50 odsto njih zapošljava više od 100 ljudi.

“Izabrali smo ove godine da radimo i uzorak mikro i malih preduzeća van Američke privredne komore, da bismo dobili prerspektivu i velikih i malih. Uradili smo uzorak od 160 članica Američke privredne komore i 160 mikro i malih”, rekla je Pavićeva.

Govoreći o tome kakva je poslovna klima, ističe da nema velikih iznenađenja, što se tiče nekih prethodnih istraživanja – poslovna klima je umereno zadovoljavajuća za najveći broj članica, a nešto malo su oštrija mikro i mala preduzeća.

Ako uzemete ocene od 1 do 5, prosečna ocena Am-čam članica je 2,8, a kod mikro i malih preduzeća je 2,7. Kada govorimo o trendu razvoja, od 2016. kada je bio najniži nivo zadovoljstva od 2,3 smo se popeli na 2,8 – privreda bi htela sve mnogo brže, ali dobar je trend, napominje Pavićeva.

Poređenje Srbije sa zemljama okruženja

Tu je, kako kaže Pavićeva, stabilna situacija. Od kada radimo istraživanje, dobijamo iste rezultate u tom domenu. Am-čam članice smatraju da sve zemlje koje su u EU su bolje investicione destinacije, a da je Srbija bolja od onih koje nisu još deo EU.

Prema njenim rečima, percepcija članova Komore je da samo članstvo u EU daje jednu vrstu predvidivosti koja je dobra za investicije.

Šta se sve promenilo

Što se tiče priorotetnih reformi, Am-čam članice smatraju da su institucionalne reforme, kao borba protiv korupcije i pravosuđa, neki preduslov za dugoročni rast i da one mogu da se postignu različitim merama – digitalizacijom, povećanjem transparentnosti.

“Ove godine imamo iznenađenje, zelena agenda je sa 6. mesta prioroteta došla na 3. mesto. Pod zelenom agendom podrazumevamo reforme koje se tiču energetike i reforme koje se tiču životne sredine”, podvukla je Pavićeva.

Ubrzan razvoj e-Uprave

Članice Američke komore dobro ocenjuju šta je do sada postignuto u vezi sa digitalizacijom, ali smatraju da treba nastaviti dalje, jer digitalizacija nije sama sebi cilj, već sredstvo da se postigne smanjenje troškova, povećanje transparentnosti.

“U tom domenu je pozdravljena inicijativa za digitalizaciju zdravstva. Samo zdravstvo je jedan od prioriteta, tu i članice i mikro i male kompanije smatraju da treba bolje da se iskoristi sinergija javnog i privatnog sektora za pružanje usluga”, istakla je Pavićeva.

Treba smanjiti administraciju za međunarodno plaćanje, navodi ona.

Inicijativa Otvoreni Balkan, odnosno regionalne inicijative su zauzele visoko mesto, rekla je ona i dodala da je poslednjih pet godina došlo do nedostupnosti radne snage, pa se u regionalnim okvirima traže rešenja.

Ukrajinska kriza i poslovanje

Ako pitate velike kompanije, članice Američke privredne komore, videćete da su postignuti relativno dobri rezultati u odnosu na ranije godine, imajući u vidu da je kriza u toku, ako gledate mala preduzeća – vidi se veliki pad aktivnosti, objasnila je ona.

Ističe da je za održavanje poslovne aktivnosti predvidivost najvažnija. “Kada pitamo koji su najveći problemi i efekti ukrajinske krize – to je inflacija, nepredvidivost cena inputa, imali ste prekide lanaca snabdevanja i povećanje njihove cene – to su faktori koji utiču negativno na poslovanje, koji će se nastaviti u sledećoj godini”, rekla je Pavićeva.

Am-čam članice naredne godine gledaju da očuvaju stabilnost, ali i da postignu rast, oko 43 odsto smatra da će poslovanje rasti, a većina smatra da će poslovanje ostati stabilno.

“Kada govorimo o mikro i malim preduzećima, trećina očekuje pad poslovanja u narednoj godini. Sve se to se manje odnosi na zaposlenost, više na prihod i profit”, navela je zamenica izvršnog direktora u Američkoj provrednoj komori.

“Samo četiri odsto članica smatra da će biti primorano da smanjuje broj zaposlenih, 38 odsto smatra da će zapošljavati radnike”, zaključila je Pavićeva.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com