SAZNAJEMO Ko je kupio srpske obveznice za skoro dve milijarde dolara sa ISTORIJSKI REKORDNOM TRAŽNJOM i kamatom od 6,5 odsto

Srbija je juče emitovala evroobveznice denominovane u dolarima ročnosti pet i 10 godina, pri čemu je prikupljeno 1,75 milijardi dolara, uz najveće interesovanje investitora za srpske obveznice u istoriji. Kako saznaje “Blic Biznis”, više od 500 velikih, svetskih investitora bilo je zainteresovano za kupovinu, a pobednika je na kraju najviše bilo među ozbiljnim finansijskim igračima iz Amerike.

Slušaj vesti

0:00/ 0:00

vlada privreda rast kombo RAS Mitar Mitrovic Shutterstock

Foto: Mitar Mitrović, Shutterstock / RAS Srbija

vlada privreda rast kombo RAS Mitar Mitrovic Shutterstock

– Za naše obveznice interesovanje su pokazali različiti investicioni fondovi koji po svom profilu ulažu u tržišta u razvoju, a pre svega američki investicioni fondovi. Među njima bili su i penzioni fondovi, hedž fondovi… zatim finansijske institucije, odnosno banke – kaže naš izvor iz Nemanjine 11.

Blic preporučuje

Ukupna tražnja investitora je iznosila čak 11 milijardi dolara i bila je šest puta veća od ponude. Reč je o najvećoj tražnji od kada Srbija emituje obveznice na međunarodnom tržištu.

Potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali je ocenio da je Srbija postigla ogroman uspeh, jer su investitori pokazali veliko interesovanje za kupovinu srpskih državnih hartija od vrednosti. Dodao je da se pokazalo da investitori i dalje imaju veliko poverenje u Srbiju i u našu ekonomsku budućnost te da je više od 500 respektabilnih investitora iz celog sveta pokazalo interesovanje za naše hartije od vrednosti.

Nove obveznice ročnosti pet godina emitovane su u iznosu od 750 miliona dolara po kuponskoj stopi od 6,25 odsto i finalnoj kamatnoj stopi u evrima koja, nakon realizacije hedžing transakcije, iznosi šestomesečni euribor uvećan za 2,9 odsto.

Obveznice ročnosti 10 godina emitovane su u iznosu od milijardu dolara po kuponskoj stopi od 6,5 odsto i finalnoj kamatnoj stopi u evrima koja iznosi šestomesečni euribor uvećan za 3,1 procenat.

Ministar Mali je istakao i da je Srbija postigla odličnu kamatnu stopu, pogotovo uzimajući u obzir da je naša zemlja na tržištu kapitala prošla slično kao Mađarska, koja je članica Evropske unije i ima investicioni rejting, a bolje od Rumunije, koja takođe ima investicioni rejting i članica je EU.

Kako je rekao, u Bugarskoj, Rumuniji i Hrvatskoj, prinosi na obveznicama su u proteklom periodu porasli, usled globalne ekonomske krize kao i konflikta u Ukrajini, čak 12, četiri, odnosno pet puta.

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com