петак, 06.10.2023, 18:15 -> 18:53
Извор: РТС
Аутор: Борис Миљевић
На интернету се појавила петиција да ђаци у школу иду четири дана недељно. Колико је реална иницијатива да се смањи број радних дана и може ли се за краће време стећи више знања?
Четири дана школе недељно ђацима звучи као добра идеја.
“Ја мислим да је то заправо јако добра идеја с обзиром на то да када идемо пет дана у школу оба дана викенда проведемо учећи и немамо нимало слободног времена”, каже једна ученица.
“Поготово сада када смо заиста пребукирани контролним и писменим, поготово ми четвртаци, гимназијалци тако да би нам свакако добро дошао тај један дан више да изађемо, да се посветимо неком тренингу, себи, слободном времену, а да остатак викенда проведемо учећи”, додаје гимназијалка.
“Мислим да би исто тако школски систем требало да се промени и да та четири дана буду доста квалитетније, радније употребљена”, истиче ученица.
Наставници нису сагласни
У школама су чули за ову идеју, али наставници углавном не мисле као ђаци.
“Заправо реч је о некој интернет петицији, да будем искрен не знам ни ко тачно стоји иза ње. Чињеница да је она сакупила велики број потписа, али те интернет петиције, као и неке друге, немају неку нарочиту снагу. Што се тиче саме изводљивости, мислим да није реално”, наводи Александар Марков из Форума београдских гимназија.
Поручује и да није чуо да негде постоји такав систем.
“Сутра би по том моделу могао да дође неко на идеју да наставна, односно радна недеља траје три дана. Ако је то начин да ученици скрену пажњу да су преоптерећени, онда је то легитиман начин, али далеко од реалности”, поручује Марков.
Две крајности
Директор Актива основних школа Новог Београда Дарко Егер наводи да у образовном систему сву децу све учимо.
“Свакако се у овом образовном систему некоме чини да је више оптерећен, а неко мање”, додаје Егер.
На први поглед, две крајности. Деца су увек желела мање школе, а више слободног времена. Наставници знају колико им је тешко да испуне наставне планове и са петодневном радном недељом.
Деца су жељна слободних активности, па би можда ту требало наћи решење. Слободне активности у оквиру школе, по избору ученика. За сада је и ово само предлог који, како сазнајемо, до званичних институција није ни стигао.