Чланови Српског нуклеарног друштва су акцијом добровољног давања крви у Паризу обележили годишњицу помоћи коју је француски Институт “Kири” пружио српским научницима, лечећи их после нуклеарног акцидента у Винчи 1958. године.
Пре тачно 65 година, у октобру 1958. године, у Институту за нуклеарну науку у Винчи дошло је до акцидента у којем је озрачено шесторо младих научника. Kако лечење од радијације у тадашњој Југославији није било могуће, научници су пребачени на Институт “Kири” у Паризу, који је имао репутацију најбољег института за лечење радијационе болести у свету.
“Акцијом давања крви у Паризу желели смо да подсетимо на догађаје из 1958. и на овај начин вратимо дуг хуманости француским лекарима и обичним грађанима који су тада помогли српским научницима”, рекао је Лука Станчев из Српског нуклеарног друштва.
Француски лекари су по први пут у историји медицине спровели пресађивање коштане сржи, што је довело до успешног излечења пет од шест озрачених научника. Донатори сржи су били обични грађани, који су ризиковали живот учешћем у до тада непознатој процедури.
У акцији давања крви у француском Институту за донације крви учествовали су научници из Српског нуклеарног друштва и млади људи из српске дијаспоре у Француској.
Лука Станчев истиче да је циљ акције био да се обележи значајан догађај у историји односа Србије и Француске из угла хуманости, а не само нуклеарне науке.
“То је био ванредан искорак у медицини јер је по први пут спроведена трансплантација неког органа. Али нама је битна и хуманост обичних Француза који су ризиковали да би помогли младим научницима тадашње Југославије”.
У оквиру обележавања 65. годишњице ових догађаја у Паризу током викенда биће одржано књижевно вече о роману Случај Винча Горана Милашиновића и пројекција филма Чувари формуле Драгана Бјелогрлића, снимљеног на основу Милашиновићеве књиге.