Za procenu ekonomske štete od rata u Izraelu još je rano, međutim, već se osećaju posledice. Danas rade samo supermarketi, fabrike i apoteke, a mnoge kompanije su radnike poslali kući. Ključni indeksi akcija Tel Aviva sada su skoro sedam odsto niži, najviše zbog pada bankarskih akcija od devet odsto
Dodatno, Banka Izraela saopštila je danas da će prodati do 30 milijardi dolara deviznih rezervi da bi podržala svoju domaću valutu, izraelski šekel.
Posledice se šire i dalje svetom. Cene nafte skočile su odmah za više od četiri odsto, posle iznenadne ofanzive palestinskog ekstremističkog pokreta Hamas na Izrael, što je izazvalo zabrinutost oko posledica vezanih za snabdevanje u regionu bogatom energentima.
Kriza je izbila u vreme kada su cene nafte već visoke zbog zabrinutosti izazvanoj padom proizvodnje u Rusiji i Saudijskoj Arabiji. To takođe izaziva strahovanja oko posledica na inflaciju. Rast cene energenata je jedan od glavnih razloga za sadašnji porast cena.
Kakva je ekonomija Izaela?
Izrael je blizu, na dva sata leta, a kako s ponosom ističu da su startap nacija, jasno je da je to stručnjak od koga može mnogo da se nauči. U čemu je njihova tajna verovatno se pita svako ko se uputi u ovu zemlju koja ima stanovnika skoro koliko i Srbija. I tu se verovatno naše sličnosti završavaju.
Izrealska ekonomija je u poslednje vreme imala najbrži rast u poslednjih 21 godinu, pokazuju podaci Kancelarija za statistiku ove države.
Istaknuto je da su potrošnja, izvoz i investicije 2021. rasli u dvocifrenim procentima, što predstavlja oporavak tokom pandemije koronavirusa.
Ekonomski rast je iznosio više od 8 posto, što je znatno više od ranije procene Centralne banke Izraela da će taj rast iznositi 6,5 posto. Pre dve godine, kancelarije za statistiku su zaključile da je Izrael među onim državama koje su imale najveći ekonomski rast na svetu. Prosečan iznos rasta u državama pri Organizaciji za ekonomsku saradnji i razvoj (OECD) bio je 5,3 posto.
Izrael je, kao i veliki broj drugih država, bio teško pogođen pandemijom koronavirusa. No, procesom vakcinacije je uspeo oživi svoju ekonomiju.
Osim što imaju razvijen IT sektor, Izrael ima jaku prehramnenu industriju. Tu je zatim i obrada dijamanata (50% svetske trgovine najveći izvoznik), odeće i tekstila, hemijska, metalska, ind. transportne i elektronske operme.
Ulažu dosta i u poljoprivredu, ali i nekretnine.
Njihove brojne kompanije posluju i u Srbiji, najviše u oblasti IT, nekretnina, a razvijaju i vetroparkove.
Nakon što su u subotu rano ujutru borci Hamasa započeli napade na Izrael, u kojima je do sada ubijeno najmanje 600 Izraelaca, a najmanje 370 Palestinaca ubijeno u omazdi, izraelski ministar finansija Bezalel Smotrič izjavio je da je naredio nadležnima u Ministarstvu da se što pre obezbede budžetska sredstva potrebna za rat.
Kompanija Nvidia, najveći svetski proizvođač čipova koji se koriste za veštačku inteligenciju i za računarkse grafičke karte, saopštila je da je otkazala samit o veštačkoj inteligenciji koji je trebalo da se održi u Tel Avivu sledeće sedmice.
Mnoge kompanije dale su zaposlenima slobodne dane, a većina radnji, osim supermarketa i apoteka, takođe je zatvorena.
Izraelsko udruženje proizvođača saopštilo je da fabrike i dalje rade kako ne bi došlo do nestašice hrane i drugih osnovnih proizvoda.
Banka Izraela saopštila je da je prerano za procenu ekonomske štete od sukoba, ali je podsetila da je u 50-dnevnom ratu sa militantima Hamasa u Gazi 2014. prouzrokovana šteta od 3,5 milijardi šekela, odnosno 0,3 odsto BDP-a.