Danas je treći dan Svetskog ekonomskog foruma u Davosu koji je okupio biznismene, predstavnike najvećih svetskih kompanija i političare. Delegaciju Srbije predvodi predsednik Aleksandar Vučić. Danas će u 16 časova učestvovati na panelu “Širenje horizonta Evrope”.
0:00/ 0:00
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se jutros u Davosu sa liderima regiona na panelu Diplomatski dijalog na Zapadnom Balkanu, u okviru Svetskog ekonomskog foruma (WEF). Panelu prisustvuje i specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak, kao i član Izvršnog komiteta, direktor Svetskog ekonomskog foruma za Evropu, Evroaziju i Srednji istok Mirek Dušek. Skup će moderirati predsednik WEF Borge Brende.
Blic preporučuje
Vučić će boraviti do 19. januara u Davosu, gde će imati brojne bilateralne susrete sa svetskim zvaničnicima, a predviđeni su i sastanci sa predstavnicima međunarodnih organizacija, finansijskih institucija i vodećih globalnih kompanija, koji učestvuju na Svetskom ekonomskom forumu.
Danas će učestvovati na panelu “Širenje horizonta Evrope”. Na ovom panelu, koji počinje u 16 časova, učestvuju i predsednica Evropskog parlamenta Roberta Metsola, premijer Albanije Edi Rama i irski ministar Leo Varadkar.
Vučić se juče sastao sa predsednikom Republike Koreje Junom Sok-jolom.
“Otvoren i prijateljski razgovor sa predsednikom Jun Sok-julom tokom Svetskog ekonomskog foruma o intenziviranju političkog dijaloga i ekonomske saradnje Republike Srbije i Republike Koreje”, napisao je Vučić na svom Instagram profilu.
Ekonomisti su upozorili još na početku da će 2023. biti teška godina, jer centralni bankari nastavljaju da pooštravaju kamatne stope kako bi se borili protiv inflacije.
Govoreći na panelu , profesor finansija Raghuram Rajan sa Poslovne škole Booth Univerziteta u Čikagu upozorava da će centralne banke možda morati da pooštre politiku više nego što bi želele ove godine, da bi suzbile inflaciju.
Rajan objašnjava da centralni bankari gledaju na tržišta rada i pokušavaju da uoče neke znake zastoja, kako bi mogli da pauziraju svoje programe pooštravanja. Ali svaki put kada postoji nagoveštaj da bi mogli da pauziraju, finansijska tržišta uzleću.
Borge Brende, predsednik Svetskog ekonomskog foruma rekao je juče da je sasvim izvesno da je geoekonomska i geopolitička situacija komplikovana.
“Ovo je najkoplikovanije okruženje kakvo smo mogli da vidimo poslednjih decenija ali pokušavamo da u ovome vidimo i neke mogućnosti za saradnju i da pronađemo rešenja uprkos ovoj komplikovanoj situaciji”, naveo je on.
Obratio se juče i kineski vicepremijer Liu He. Liu je počeo podsećanjem publike da je kineski BDP prošle godine porastao za 3 odsto (kao što pokazuje današnji ekonomski izveštaj).
Liu je rekao da je fokus Kine 2023. na proširenju domaće tražnje, održavanju neometanih industrijskih i lanaca snabdevanja, podržavanju zdravog razvoja privatnog sektora, produbljivanju reformi državnih preduzeća, privlačenju stranih investicija i ublažavanju finansijskih rizika
– Ako budemo radili dovoljno naporno, uvereni smo da će se 2023. godine kineski rast najverovatnije vratiti na svoj normalan trend – kaže on.
Liu He ističe da je u poslednjoj deceniji kineska ekonomija porasla sa 54 triliona juana na 121 milijardu juana u 2022.
Očekivani životni vek je porastao, sa 74,8 godina na 78,2 godine.
Ovogodišnjem forumu prisustvujerekordan broj poslovnih ljudi. Učešće je potvrdilo više od 1.500 biznismena iz više od 700 organizacija. Svi oni će se okupiti u švajcarskom zimskom odmaralištu u Davosu posle dve godine otkazivanja skupa zbog pandemije kovida 19, a onda i vanrednog prolećnog samita maja prošle godine.
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.