уторак, 21.03.2023, 14:11 -> 14:25
Извор: РТС
Аутор: Ивана Милорадовић, дописник РТС-а из Лондона
После више од осам година на власти, прва министарка Шкотске Никола Стурџен изненада је 15. фебруара поднела оставку. То је поринуло владајућу Шкотску националну партију о гложење око личности новог лидера. Да ли то значи да је Единбург данас даље од независности него пре месец дана?
Ако желимо да будемо благонаклони, разлог за оставку Николе Струџен, можемо да видимо у чињеници да је просто сагорела у борби за независност.
Но, ако желимо да будемо цинични, тај потез можемо да тумачимо као одговор на полицијску истрагу против њеног супруга и донедавног председника извршног одбора Шкотске националне партије због зајма странци у вредности од 107 хиљада фунти.
Питер Марел повео се за примером супруге и сам поднео оставку.
Тиме је Шкотска ушла у нову еру.
Kандидати за новог првог министра Шкотске
Kо су потенцијални наследници Николе Стурџен?
Тридесет седмогодишњи министар здравља Хамза Јусуф је кандидат континуитета.
Иако је фаворит, криза у здравству и једва постигнут договор са ресорним синдикатом, му не иду на руку.
Звезда у успону је тридесетдвогодишња министарка финансија Kејт Форбс.
Дала је аутогол изјавом да не би гласала за истополне бракове да је пре девет година била у парламенту.
Тиме се њен римокатолицизам нашао у фокусу испред вероисповести других кандидата.
Упитана колико би њена вера утицала на њене лидерске одлуке, шкотска министарка финансија и економије Kејт Форбс одговорила је да „ће утицати онолико колико утиче на то како формира буџет. Нимало!“
Посланица за источни Единбург Аш Риган је једини кандидат из редова чланства.
Једина отворено критикује донедавну лидерку после шокантног открића да је Шкотску националну партију у последње две године напустило чак тридесет хиљада чланова.
Телевизијске дебате
Током једног о три досадашња телевизијска сучељавања, кандидати су питани да ли желе више или мање експлоатације нафте из Северног мора што је тренутно окосница шкотске привреде.
“Мање, зато што је експлоатација ресурса у Северном мору у паду, а Шкотска има велики потенцијал за обновљиве изворе енергије”, оцењује шкотски министар здравља и социјалног старања Хамза Јусуф.
Шкотска министарка финансија и економије Kејт Форбс сматра да „поштена транзиција претпоставља правичност што значи да се радна места не смеју пуштати низ воду”.
“Морамо да обезбедимо да се прелију у индустрију обновљивих ресурса”, истиче она.
Посланица шкотског парламента Аш Риган наглашава да влада мора да буде опрезна како народ Шкотске не би остао без посла.
“Тако бисмо испразнили наше заједнице док увозимо нафту. То нема финансијског смисла”, истиче највећа заговорница нафтне индустрије међу кандидатима.
Независност за пет година?
Сва три кандидата тврде да је независност могућа у наредних пет година.
Смела изјава с обзиром да Никола Стурџен за последњих девет година није ни за педаљ помакла језичак на референдумској ваги са 48-процентне подршке сецесији.
“То је мање од педесет процената и не гарантује ни изборну, ни референдумску победу. Дакле, треба наћи начина да се придобије подршка за независност од преко 50 одсто“, оцењује истраживач јавног мњења Џон Kертис.
Шкотска ће 27. марта добити новог првог министра.
Њега или њу чека решавање тешких економских проблема, али и враћање расутог чланства.
Борба за независност се тако сели у други план. Барем за сада.