четвртак, 12.10.2023, 15:19 -> 15:40
Извор: РТС
Аутор: Вера Аксентијевић
До сада су угрожени пацијенти из Краљева морали да путују до Крагујевца или других медицинских центара. У новој сали јутрос је урађена прва интервенција.
„Нисам очекивао да ћу бити први пацијент. Хвала свима. Нема страха”, каже Живорад Ромчевић.
Сваки минут код акутног инфаркта миокарда је драгоцен. За сваких десет минута ранијег реаговања смртност се смањи за један одсто. Ангиосала је корист и за државу.
„Трошак који смо ми имали транспортом пацијената за терцијарне установе и до Београда, до Крагујевца много је већи него када ми урадимо саму интервенцију овде”, наводи директор Болнице „Студеница” др Зоран Мрвић.
Министарство здравља је за адаптацију просторија и опремање ангиосале најсавременијим апаратима издвојило сто милиона динара. Дванаест специјализаната је на едукацији за рад са новим апаратима.
„Обезбеђен је сав потрошни материјал као што су стентови, балон катетери, пејсмејкери. Оно што је најважније то је кадар који се шаље, тренутно, на едукацију, али до тада се не губи време већ долазе експерти са Института за кардиоваскуларне болести Дедиње, КБЦ Земун, КЦ Србије”, објашњава директорка РФЗО Сања Радојевић Шкодрић.
Пацијенти у Рашком и Расинском округу су овом салом у Краљеву покривени у потпуности.
„У кругу од 30 километара сваки грађанин може да уђе у здравствену установу где ће добити прву помоћ. Време је најбитнији фактор”, сматра државни секретар министарства здравља др Александар Стефоски.
Државни секретар министарства здравља Мирсад Ђерлек рекао је да је у последњих пет година у српско здравство уложено милијарду евра.
„Овако се брине о својим грађанима. На овај начин се показује колико желимо да очувамо здравље и животе свих грађана Републике Србије ма где они живели”, каже државни секретар министарства здравља Мирсад Ђерлек.
У краљевачкој болници уграђује се и пејсмејкер свим пацијентима целог Расинског округа.