четвртак, 05.10.2023, 17:09 -> 17:19
Извор: РТС
Аутор: Ана Пендић Станковић
Домови здравља у Великој Плани и Смедеревској Паланци, као и болница у тој општини, у стални радни однос примили су здравствене раднике, сараднике и друге који су по уговору о раду или неком другом основу били радно ангажовани током пандемије ковида. Запошљавање у здравственим установама иницирали су Влада Србије и Министарство здравља.
У Дом здравља “Др Милан Бане Ђорђевић”, у стални радни однос примљена су три лекара, седам медицинских сестара, четири возача и четири спремачице. Признање за њихово залагање и труд у претходне три године, стигло је у виду уговора за стални радни однос. Неки од њих су на ово чекали годинама.
О томе колико јој ово значи, Јелена Стефановић, доктор медицине у Дому здравља “Др Милан Бане Ђорђевић” Велика Плана каже: “Пре свега сигурност, да децу школујемо и даље да наставимо живот, ова млађа деца да планирају свој живот, јако пуно нам значи.”
“Оно пре је било да ли ће да нам продуже, дал неће, а сад знамо да смо ту, да можемо даље да планирамо”, наводи Сара Стојановић, кућна нега Дом здравља “Др Милан Бане Ђорђевић” Велика Плана.
“Значи ми, за неку мотивацију, да буде све како треба у наредном периоду и да помогнем својим колегама”, истиче Страхиња Младеновић, медицински техничар у Дому здравља “Др Милан Бане Ђорђевић” Велика Плана.
Због повећаном обима посла, посебно у сеоским амбулантама, има простора за пријем још десетак радника.
Др Слађана Јанковић, директорка Дома здравља “Др Милан Бане Ђорђевић” Велика Плана истиче: “С обзиром на то да смо имали ковид амбуланту која је радила све време, такође имамо укупно 12 амбуланти по селима, тако да нам је јако битно било да дођемо до ових решења.”
“И нама у служби доста значи, наш кадар општа медицина, има доста људи који су пред пензијом, сад су дошле нове генерације, млађи који ће мало да подмладе наш колектив”, наглашава Марија Маринковић, главна сестра Дома здравља “Др Милан Бане Ђорђевић” Велика Плана.
Посао за стално у болници „Стефан Високи” и Дому здравља у Смедеревској Паланци, добило је 48 здравствених радника и немедицинског особља. За време ковида, радили су у отежаним условима због реконструкције болнице, и у том периоду, у установи се лечило 3500 пацијената.
Јована Стевановић, доктор медицине ОБ “Стефан Високи” Смедеревска Паланка сећа се: “Било је напорно током самог ковида, ми смо на рендгену имали доста посла, имали смо термине, имали смо мобилни рендген апарат који је сликао лежеће пацијенте на одељењима. Сада то значи неки вид сигурности, неки вид даљег усавршавања.”
“Битно је да квалитет рада остане исти, као што је био и пре решења за стално, да се трудимо максимално”, сматра Наташа Максимовић, медицинска сестра-техничар ОБ “Стефан Високи” у Смедеревској Паланци.
Др Никола Ристић, директор ОБ “Стефан Високи” Смедеревска Паланка каже да је добро што је ова акција и са те стране покренута. Додаје: “Коначно смо дошли у ситуацију да се одужимо тим људима за оно што су урадили и што су нам помогли у оним стварно тешким месецима и годинама за нашу болницу.”
Запошљавање на неодређено време, овим вредним људима, није донело само олакшање, већ и признање јер су несебично дали све од себе, у моментима када је грађанима Србије било најпотребније.